Wrocławscy lekarze uratowali 2-latka z udarem - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Wrocławscy lekarze uratowali 2-latka z udarem

opm-dlaszpitali-z-udarem
Od lewej: dr Dorota Cichosz, dr Katarzyna Lubkowska, fot. Szpital im. Marciniaka/FB

Specjaliści z wrocławskiego szpitala im. Marciniaka wykonali trombektomię u 2-letniego chłopca, który przeszedł udar. To pierwszy w Polsce tego typu zabieg u tak małego dziecka.

Chłopca w trybie pilnym skonsultowali nasi specjaliści: neurolog dziecięcy, neurolog i radiolog interwencyjny. Potwierdzono udar i zakwalifikowano pacjenta do trombektomiirelacjonuje dr Dorota Cichosz kierująca Oddziałem Neurologii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Precyzja, doświadczenie i odpowiednie zaplecze

Podjęła się tego dr Katarzyna Lubkowska z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, w której wykonuje się m.in. zabiegi trombektomii. Zabieg u 2-letniego dziecka wymagał niezwykłej precyzji i doświadczenia operatora.

Nasz zespół specjalizuje się głównie w leczeniu dorosłych, u których najczęściej występują udary. Wykonujemy ok. 200 trombektomii rocznie. To był jednak pierwszy tak mały pacjent w naszym szpitalu, u którego wykonałam zabieg. U dzieci cel takiego leczenia jest szerszy niż u dorosłych. Staramy się nie tylko uratować funkcje mózgu w rejonie objętym niedokrwieniem, ale przede wszystkim jest to walka o życie pacjentapodkreśla dr Katarzyna Lubkowska.

Wykonanie zabiegu trombektomii u tak małego dziecka było możliwe także dzięki temu, że szpital im. Marciniaka dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym.

Na miejscu mamy doświadczonych neurologów, neurologów i anestezjologów dziecięcych oraz radiologów interwencyjnych. Większość ośrodków pediatrycznych takiego komfortu nie posiadadodaje dr Lubkowska.

Chłopiec po zabiegu trafił najpierw na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej, a potem pod opiekę neurologów dziecięcych. Po kilku tygodniach, kiedy jego stan się ustabilizował, został przekazany na Oddział Rehabilitacji Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

Dziś dziecko jest w bardzo dobrym stanie ogólnym, z niewielkimi pozostałościami po udarze w badaniu neurologicznym i jest oczywiście pod kontrolą Oddziału Neurologii Dziecięcejinformuje dr Cichosz.

Dziecko z udarem to rzadki widok

Udary u dzieci zdarzają się rzadko i mają inne przyczyny niż u dorosłych. W przypadku 2-letniego chłopca z dużym prawdopodobieństwem udar wystąpił na skutek niewielkiej wady serca, na którą nałożyła się infekcja dróg oddechowych.

Takie są wnioski ze wstępnej diagnostyki, dlatego dziecko jest aktualnie pod opieką kardiologiczną. Choroby serca to jedna z najczęstszych przyczyn udaru mózgu u dzieci. Inne czynniki ryzyka to choroby hematologiczne związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi, zapalenia naczyń mózgowych oraz schorzenia reumatologiczne, choroby genetyczne i metaboliczne. Ważne, żeby w przypadku podejrzenia udaru u dziecka szybko go rozpoznać i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Należą się wielkie brawa dla dr Lubkowskiej, która podjęła się zabiegu u tak małego dziecka, co niewątpliwie bardzo pozytywnie przyczyniło się do końcowego efektu terapeutycznegopodsumowuje neurolog.

Skuteczne leczenie pacjentów z udarami wymaga współpracy wielu specjalistów: pielęgniarek, ratowników SOR, neurologów, radiologów i neuroradiologów, techników, a w niektórych przypadkach nawet neurochirurgów. Zespół szpitala im. Marciniaka od lat zdobywa międzynarodowe nagrody przyznawane przez organizację ESO Angels. Placówka otrzymała już m.in. platynowy i najwyższy diamentowy status właśnie za błyskawiczne udzielenie pomocy pacjentom w ostrej fazie udaru. W tym samym czasie taki status zdobyły jedynie trzy ośrodki w Polsce.

ESO Angels to inicjatywa, która ma za cel optymalizowanie parametrów pozwalających na jak najszybsze udzielenie pomocy chorym z udarem. W przypadku pacjentów pediatrycznych szpital może zapewnić dodatkowo odpowiednie zaplecze medyczne: poza pracownią neuroradiologii – neurologię i intensywną terapię dziecięcą.

Źródło: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej

Czytaj także: USK we Wrocławiu z diamentowym statusem

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy