W SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu ruszają zabiegi robotyczne - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu ruszają zabiegi robotyczne - dlaszpitali.pl

W SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu ruszają zabiegi robotyczne

opm-dlaszpitali-kędzierzynie-koźlu
fot. mat. prasowe

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu wkroczył na zupełnie nowy poziom opieki medycznej. Dzięki współpracy z krakowskim NEO Hospital pacjenci z regionu mają teraz dostęp do nowoczesnej technologii chirurgicznej – systemu chirurgicznego da Vinci.

Robot chirurgiczny da Vinci to technologiczna zmiana w medycynie. Zapewnia precyzję, która jest nieosiągalna dla tradycyjnych metod chirurgicznych. Dzięki dziesięciokrotnemu powiększeniu obrazu i pełnej kontroli nad narzędziami chirurg może przeprowadzać operacje w sposób niezwykle dokładny. Minimalizuje to ryzyko powikłań i przyspiesza rekonwalescencję pacjenta.

– Wprowadzenie chirurgii robotycznej to ważny moment dla naszej placówki i ogromna szansa dla pacjentów. Nowoczesny szpital to połączenie kompetencji ludzi i nowoczesnych technologii. Robotyka chirurgiczna wspiera personel medyczny. Automatyzuje określone czynności, stają się one bardziej przewidywalne i powtarzalne. W Polsce nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów. W ciągu kolejnych lat najprawdopodobniej staną się pierwszą, głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Dzięki tej technologii możemy skutecznie leczyć m.in. raka prostaty, endometrium czy jelita grubego na poziomie światowych standardów – zaznacza dr n. ekon. Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Technologia robotyczna ma potencjał nie tylko poprawiać wyniki leczenia, ale również zmniejszać koszty systemowe poprzez redukcję błędów, skrócenie czasu hospitalizacji i obniżenie liczby powikłań. W dłuższej perspektywie popularyzacja technologii chirurgicznych może przynieść oszczędności całemu systemowi ochrony zdrowia.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj. System robotyczny da Vinci  to maksymalnie precyzyjny sprzęt laparoskopowy pozwalający na zabiegi operacyjne w trudno dostępnych przestrzeniach ciała. W dziedzinie urologii stosuje się go głównie w leczeniu raka gruczołu krokowego. Obecnie tą metodą operuje się 70% przypadków na świecie. Korzyści dla pacjenta to przede wszystkim skrócenie czasu zabiegu, krótszy pobyt w oddziale. To także dokładne preparowanie tkanek pozwalające na zachowanie czystości onkologicznej, szybsza rehabilitacja pozabiegowa, lepsze efekty pooperacyjnego trzymania moczu i utrzymania sprawności seksualnej – wymienia dr n. med. Artur Pietrusa, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej.

Doświadczenie światowej klasy specjalistów

Pierwsze operacje przeprowadził dr n. med. Paweł Wisz – uznany specjalista urologii z doświadczeniem w blisko 2 tys. zabiegów z użyciem robota da Vinci.

– Robot to narzędzie, bardzo pomocne, ale ostateczny sukces zależy od doświadczenia chirurga. Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą i wdrażać kolejny ośrodek do pracy z tą zaawansowaną technologiąpodkreśla dr n. med. Paweł Wisz, międzynarodowy trener w chirurgii robotycznej w Orsi Academy, członek zarządu sekcji robotycznej European Association of Urology.

Wdrożenie systemu da Vinci to także krok w stronę kształcenia kadry medycznej. Zespoły medyczne szpitala zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie chirurgii robotycznej.

Kluczowym elementem programu jest intensywne szkolenie personelu medycznego i technicznego, co zapewnia rozwój kompetencji lokalnych zespołów. Wdrażamy ośrodek w oparciu o program progresji opartej na biegłości (PBP). W porównaniu z tradycyjnymi metodami szkoleniowymi program ten kładzie nacisk na mierzalne umiejętności i konkretne wskaźniki efektywności, które muszą zostać osiągnięte przez każdego uczestnika. Badania wykazały, że program PBP zmniejsza liczbę błędów operacyjnych o 60% i skraca czas zabiegu o 15%mówi dr n. med. Paweł Wisz.

Robotyka medyczna – przyszłość chirurgii

Roboty medyczne to przyszłość współczesnej chirurgii. Obecnie na świecie zainstalowanych jest ponad 9,5 tys. systemów da Vinci. Z ich użyciem przeprowadza się ponad 200 typów zabiegów chirurgicznych. Ich zastosowanie jest szczególnie cenne w operacjach raka: prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, a także pęcherza moczowego i nerek. System robotyczny, dzięki ergonomicznym rozwiązaniom, zapewnia duży komfort operatorowi, pozwalając na optymalną koncentrację podczas długotrwałych operacji.

Z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2023. Prognoza na lata 2024-2028” wynika, że w 2023 r. odnotowano 100-procentowy wzrost liczby zabiegów wykorzystujących system da Vinci w porównaniu do 2022 r.

Korzyści modelu podwykonawczego

Jednym z kluczowych elementów współpracy NEO Hospital i SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu jest zastosowanie modelu podwykonawczego. Umożliwia on szybkie wdrożenie technologii, bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów zakupu sprzętu przez placówkę. Pozwala też na efektywne dzielenie zasobów i szybkie osiągnięcie pełnej zdolności do wykonywania operacji z użyciem robota.

Promowanie kultury otwartości i wspólnego działania to dla nas nieodzowny element rozwoju medycyny, która powinna być w pełni skoncentrowana na pacjencie. Nasza ekspertyza w robotyce chirurgicznej to szansa na tworzenie silnych więzi opartych na współpracy i wymianie wiedzy z innymi szpitalami. Ponadto to krok w kierunku wyrównania szans w dostępie do nowoczesnej opieki medycznej. Dzięki temu pacjenci z mniejszych miejscowości mają możliwość korzystania z tych samych technologii, co pacjenci z dużych ośrodków miejskichtłumaczy Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

Model podwykonawczy może stać się kluczowym motorem napędowym rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce, skutecznie niwelując bariery w dostępie do nowoczesnych metod leczenia. Model ten odpowiada na kluczowe wyzwania stojące przed sektorem medycznym, takie jak ograniczenia finansowe, niedobór wykwalifikowanego personelu oraz potrzeba bezpiecznego wdrażania innowacji. Szacuje się, że w przyszłości nawet 30% rynku chirurgii robotycznej w kraju będzie funkcjonować właśnie w tym modelu.

Źródło: informacja prasowa

Czytaj także: Jastrzębie-Zdrój: pierwszy w Polsce robot Hugo RAS

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.