W Olsztynie powstanie Centrum Urazowe dla Dzieci
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zapewni jeszcze szybszą i skuteczniejszą pomoc dzieciom, które trafią do niego z powodu urazów. W szpitalu powstaje właśnie Centrum Urazowe dla Dzieci.
Zadaniem Centrum będzie natychmiastowa i wysokospecjalistyczna pomoc w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, którzy ulegli groźnym wypadkom i innym nieszczęśliwym zdarzeniom.
8 października w Oddziale Ortopedyczno-Urazowym olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego, w obecności Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Wicemarszałka Województwa Marcina Kuchcińskiego obyła się prezentacja projektu „Dostosowanie struktury Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie do potrzeb Centrum Urazowego dla Dzieci”. Omówione zostało zaawansowanie prac i znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.
– To nie jest tak, że każdy szpital w kraju chętnie sięga po środki unijne. Potrzebny jest ogrom determinacji, który w tym szpitalu widać. Widać również zmiany, które już zostały wprowadzone, choćby nową część szpitala – zaznaczył Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski. – Wszystkim Państwu gratuluję. Zalecam na przyszłość tyle samo determinacji, chęci i sił do podejmowania kolejnych wyzwań.
Średnio co czwarty pacjent, który jest leczony w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu z powodu urazów i zatruć. W 2017 r. była to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci. Do szpitala trafiła z tego powodu ok. 7 tys. pacjentów rocznie.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministra Zdrowia do utworzenia Centrum Urazowego dla Dzieci jako jeden z 12 ośrodków w kraju. Wszystkie Centra są obecnie w fazie organizacji. Szpital Dziecięcy w Olsztynie znalazł się w krajowej mapie Centrów Urazowych dla Dzieci, co świadczy o gotowości szpitala do podjęcia tego zadania: w strukturze placówki znajdują się już kluczowe jednostki organizacyjne, takie jak Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci, OITiA, oddziały zabiegowe i rozbudowane zaplecze diagnostyczne.
W ramach projektu zrealizowana jest rozbudowa szpitala oraz wyposażenie Centrum Urazowego w sprzęt medyczny. Łączna wartość projektu to ok. 11,2 mln zł, z czego prawie 9,5 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministra Zdrowia.
- Część budowlana projektu to m.in. dobudowanie dwóch sal operacyjnych, sali wybudzeniowej, gabinetów diagnostycznych i pomieszczeń dla zespołu wczesnej interwencji oraz zespołu urazowego.
- Zakup aparatury medycznej i wyposażenia. Część sprzętu już została zakupiona (m.in. stanowiska intensywnej terapii, łóżka anestezjologiczne aparatura do monitorowania czynności życiowych, ortopedyczny sprzęt operacyjny, sterylizator gazowy, nowoczesny cyfrowy aparat RTG i aparat USG z dopplerem). Dodatkowo do końca września 2019 szpital wzbogaci się o 2 stanowiska do znieczulania, 2 stanowiska wybudzeniowe, defibrylatory, artroskop z optyką, 2 stoły operacyjne, sprzęt do endoskopii.
Rozbudowa szpitala ruszyła pod koniec czerwca. Wykonawcą jest firma Wegnerz Wielkopolski. Zakończenie prac i wyposażania planowane jest do końca września 2019 r.
Czytaj także: Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu − największa inwestycja szpitalna w Polsce