W Krakowie wykonano pionierski zabieg z użyciem CyberKnife - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW Krakowie wykonano pionierski zabieg z użyciem CyberKnife - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

W Krakowie wykonano pionierski zabieg z użyciem CyberKnife

opm-dlaszpitali-CyberKnife
Fot. Karolina Fok-Jamróz/Archiwum SU/ Facebook

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to jeden z czterech ośrodków w Polsce korzystających z CyberKnife, czyli cybernetycznego noża do ultraprecyzyjnego napromieniania zmian nowotworowych. Zakład radioterapii wykonał pionierskie „napromienianie celów ruchomych” z użyciem systemu CyberKnife Synchrony.

Tak zaawansowana technologia pozwala na dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb każdego z pacjentów. Jak tłumaczy dr Barbara Lisiecka, kierowniczka Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, CyberKnife daje możliwość napromienienia zmiany nowotworowej, nawet jeśli ta się porusza, jak np. w przypadku zmian w płucach. – Poruszanie się takiej zmiany przerzutowej albo guza pierwotnego może wynosić nawet kilkanaście centymetrów, a napromienienie tak dużego obszaru przy pomocy tradycyjnych przyspieszaczy może powodować powikłania po napromienieniu. CyberKnife z systemem Synchrony ma zdolność do śledzenia ruchów i podążania za pacjentem, łącznie z tym, że urządzenie potrafi kaszleć tak samo, jak zakaszle pacjent, naśladując każdy ruch oddechowy. Daje to pacjentowi zwiększoną szanse na wyleczenie a przy okazji zdecydowanie oszczędza tkanki zdrowe wokół guzapodkreśla dr Lisiecka.

Szpital ma w planach dalszy rozwój zakładu radioterapii

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie radioterapią leczy się głównie guzy zlokalizowane w ośrodkowym układzie nerwowym, nowotwory płuc, wątroby czy trzustki, które nie nadają się do operowania, ale także zmiany przerzutowe oraz wznowy i zmiany raka w obszarach wcześniej napromienianych. Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski przekonuje, że bez ciągle rozwijającej się radioterapii ciężko wyobrazić sobie współczesne leczenie onkologiczne. – Mówimy zarówno o radioterapii, która jest elementem leczenia, ale również o takiej, która jest uzupełnieniem innych metod, a także radioterapii w wersji paliatywnej, po to aby powstrzymywać rozwój guzamówi Jędrychowski i dodaje, że jego szpital będzie stale rozwijał zakład radioterapii, choć już teraz znajduje się on w gronie zaledwie kilku tak zaawansowanych ośrodków w kraju.

CyberKnife pozwala na większą precyzję

Użycie CyberKnife oznacza dla pacjenta większą precyzję podania dawki, mniejszy obszar napromienienia, a także mniej uszkodzeń zdrowych tkanek. Leczenie zmian ruchomych przy pomocy CyberKnife to leczenie stosunkowo krótkie – zazwyczaj obejmuje od 3 do 5 frakcji napromieniania. Dr Barbara Lisiecka szacuje, że w Krakowie miesięcznie może skorzystać z niego grupa nawet kilkudziesięciu pacjentów.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Czytaj też: Innowacyjny zabieg serca, który łączy dwie metody operowania

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy