Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej odrzucona. Środowisko lekarskie komentuje

W piątek, 14 kwietnia Sejm głosował za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. W obradach wzięło udział 448 posłów.
Za odrzuceniem senackiego weta zagłosowało 224 posłów. Przeciwko było 222, a 2 wstrzymało się od głosu. Tym samym ustawa o jakości w opiece zdrowotnej została „wyrzucona do kosza”.
Wynik głosowania nad ustawą skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski: – To smutny dzień, kiedy interes pacjenta przegrywa z interesem korporacji. Jednak biorę na siebie tę przegraną. Ja zainicjowałem projekt ustawy o jakości i ja biorę odpowiedzialność za to, żeby ostatecznie pacjent zyskał należną mu jakość. Uczynię więc wszystko, żeby ustawa wrócił – czytamy w publikacji na Twitterze.
Lekarze powołują Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta
Odrzucenie ustawy skomentowała również Naczelna Izba Lekarska: – Ustawa szkodliwa zarówno dla pacjentów jak i medyków trafiła do kosza. Teraz czas na pracę nad prawdziwą ustawą o jakości, która wprowadzi rzeczywiste rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pacjentów i medyków. Po przygotowaniu ustawy samorząd lekarski deklaruje pełną gotowość do współpracy.
Naczelna Izba Lekarska poinformowała o powołaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, które ma pracować nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi jakości w ochronie zdrowia. W ramach forum działać będą Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL), zrzeszające Naczelną Izbę Lekarską (NIL), Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie (PZ) oraz Porozumienie Rezydentów OZZL.
– Łączy nas troska o bezpieczeństwo pacjenta w systemie. Potrzebujemy dialogu i merytorycznych rozmów ponad polityką. Dlatego do Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zapraszamy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, organizacji pacjentów, ekspertów oraz wszystkich zawodów medycznych. Być może będzie to nowy projekt ustawy, może zmiany w ustawach, które już obowiązują. Mamy świadomość, że jakości nie wprowadzi się jedną ustawą – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.
Źródło: Naczelna Izba Lekarska, polskieradio24.pl
Czytaj też: Eksperci komentują projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych