Ustawa o jakości w ochronie zdrowia przyjęta przez Sejm - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUstawa o jakości w ochronie zdrowia przyjęta przez Sejm - dlaszpitali.pl

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia przyjęta przez Sejm

opm-dlaszpitali-ustawa-o-jakosci-w-ochronie-zdrowia

W piątek, 28 lipca Sejm przyjął ustawę o jakości w ochronie zdrowia. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Zapisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

W trakcie piątkowego głosowania Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 232 posłów, przeciw było 158, a 62 wstrzymało się od głosu.

Mamy to! Dziś wielki dzień dla wszystkich pacjentów! Sejm uchwalił ustawę o jakości w ochronie zdrowia i zmianę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jakość będzie nagradzana, a pacjenci cierpiący przez błędy medyczne otrzymają odszkodowania. Pacjent w centrum uwagi przekazał na Twitterze minister Adam Niedzielski.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia w pierwotnej wersji została odrzucona przez Sejm 14 kwietnia 2023 roku. Po zakończonym głosowaniu minister Niedzielski zapowiedział, że ustawa wróci, ale w zmienionym kształcie. Nowa wersja – już jako projekt poselski – nie zawiera kontrowersyjnych zapisów, m.in. o no-fault czy Centrum Monitorowania Jakości.

Przyjęta przez Sejm ustawa o jakości wprowadza m.in. wymóg uzyskania autoryzacji przez szpitale finansowane ze środków publicznych. Autoryzacja będzie przyznawana przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Placówki medyczne (które udzielają świadczeń na podstawie umowy z NFZ) będą również zobowiązane do wprowadzenia wewnętrznych systemów jakości i bezpieczeństwa.

Źródła: www.prawo.pl, www.bankier.pl

Czytaj też: Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia