USK nr 4 w Lublinie wśród najlepszych placówek medycznych w kraju
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia. Tym samym potwierdził status placówki medycznej spełniającej najwyższe standardy jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów.
– Otrzymując certyfikat akredytacyjny z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie dołączył do grona najlepszych ośrodków medycznych w Polsce. To potwierdzenie najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa świadczeń w placówce opieki medycznej oraz wyraz uznania za wdrażanie nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Serdecznie gratuluję tego sukcesu, tym bardziej że przypada on w roku obchodów 60-lecia działalności szpitala – mówi dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Jakość leczenia potwierdzona
Akredytacja to system zewnętrznej oceny jakości ochrony zdrowia, który pozwala ocenić, w jaki sposób placówka dba o jakość i bezpieczeństwo pacjenta. Pozwala stwierdzić, jak szpital zmniejsza ryzyko związane z hospitalizacją, systematyzuje procedury medyczne i organizacyjne oraz dostosowuje funkcjonowanie do wymogów standardów.
Proces akredytacji prowadzi Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, ministerialna jednostka. Certyfikat akredytacyjny przyznawany przez CMJ jest istotny, ponieważ potwierdza jakość pracy i zazwyczaj oznacza premiowane jednostek większym kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia czy też szersze możliwości prowadzenia badań klinicznych. Najważniejszym beneficjentem akredytacji są przede wszystkim pacjenci, którzy dzięki niej mogą mieć pewność, że korzystają z wysokiej jakości procedur medycznych przeprowadzanych w sposób najbardziej dla nich bezpieczny.
Wizyta akredytacyjna Centrum Monitorowania Jakości w USK nr 4 w Lublinie odbyła się między 7 a 9 lutego. Szpital odwiedziło dziewięciu niezależnych wizytatorów. Oceniali go kompleksowo, pod kątem spełniania standardów akredytacyjnych. Ich pytania dotyczyły m.in. wniosków wynikających z analiz klinicznych prowadzonych przez lekarzy w oddziałach i podejmowanych w ich wyniku działań doskonalących obszar opieki lekarskiej, prawidłowości prowadzonej dokumentacji, zdarzeń niepożądanych, zakażeń szpitalnych. Szpital otrzymał 83% punktów, co stanowi wzrost o 6% w stosunku do wyniku z 26 lutego 2020 r.
– Ten wynik stanowi rezultat ciężkiej pracy całego zespołu, dla którego największym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów i ich leczenie na najwyższym możliwym poziomie. Na te dwie kwestie kładziemy szczególny nacisk. W ostatnim czasie w USK nr 4 w Lublinie rozszerzono zakres operacji i zabiegów małoinwazyjnych, w tym wykorzystujących robotykę, zgodnie z planem realizowano inwestycje i pozyskano środki na kolejne projekty. Szpital z roku na rok zwiększa swoje przychody. Wysiłki pracowników i dyrekcji zostały nagrodzone w prestiżowych konkursach. Na tym jednak nie poprzestajemy. Jako świadoma nowych wyzwań dyrekcja szpitala chcemy, aby dalej się on dynamicznie rozwijał w kulturze zarządzania procesowego. W najbliższych planach mamy kolejne inwestycje, które jeszcze bardziej podniosą jakość leczenia, komfort pacjentów i dostępność do wysokospecjalistycznych usług medycznych na poziomie regionalnym i ogólnopolskim – mówi Michał Szabelski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Wzrost przychodów
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie dynamicznie się rozwija i rozszerza współpracę z innymi jednostkami systemu ochrony zdrowia w regionie i całym kraju. O jego dynamice rozwoju świadczy stale utrzymujący się trend wzrostowy w zakresie kontraktu z NFZ. Przychody z NFZ wzrastają z roku na rok. W 2023 r. wartość osiągniętych przychodów wzrosła wobec 2022 r. o ponad 33%, wobec 2021 r. o 60%, a wobec 2020 r. o 83%.
Rozwój i innowacyjne podejście pozwoliły szpitalowi zwiększyć wartość kontraktu w 2023 r. w stosunku do roku go poprzedzającego dla realizowanych świadczeń wysokospecjalistycznych o 59%. O 61% wzrosła wartość programów lekowych i chemioterapii, a o 36% pakietu onkologicznego.
Dbając o kompleksową realizację świadczeń i najwyższy ich poziom, w USK nr 4 w Lublinie stworzono centrum udarowe z realizacją programu pilotażowego trombektomii mechanicznej. Szpital realizuje kompleksową opiekę po zawale mięśnia sercowego (KOS-Zawał), uczestniczy w programie pilotażowym „Dobry posiłek”, rozwija program badań prenatalnych.
Plany inwestycyjne
Od kilku lat szpital szczególną wagę przywiązuje do rozwoju i innowacji. W 2022 r. w placówce rozpoczęto program robotycznych zabiegów chirurgicznych. Aktualnie zabiegi z wykorzystaniem robotycznych systemów chirurgicznych realizują Kliniczny Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej, Kliniczny Oddział Ginekologii Operacyjnej i Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego.
Potencjał szpitala przy ul. Jaczewskiego jest znaczący w zakresie możliwości wykorzystania systemu robotycznego do zabiegów chirurgicznych nie tylko dla tkanek miękkich (chirurgii urologicznej, ginekologii, chirurgii ogólnej), ale również tkanek twardych (ortopedii, neurochirurgii, laryngologii).
Wśród priorytetowych planowanych realizacji szpitala i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znajduje się utworzenie w trzecim kwartale bieżącego roku Uniwersyteckiego Centrum Robotycznego. Systemowy rozwój nowoczesnego Centrum zapewni wszystkim pacjentom szeroki dostęp do najnowszych technologii robotycznych.
Certyfikat akredytacyjny dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie został przyznany przez ministra zdrowia na trzy lata, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej. Jest to siódmy tego typu certyfikat tej placówki. Ponadto w czerwcu bieżącego roku szpital przeszedł audyt zewnętrzny realizowany przez jednostkę certyfikującą TÜV Rheinland.
Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie
Czytaj także: Lubelscy lekarze wszczepili nowy rodzaj stentgraftu