Urządzenie do oceny ukrwienia narządów wspomoże chirurgów
Rewolucja w chirurgii
Specjalista stworzył interdyscyplinarny zespół ekspertów razem z Katedrą Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej.
Owocem tej współpracy jest urządzenie wyposażone w sondę z czujnikami, którą w trakcie zabiegu wprowadza się do miejsca operacji, np. do jelita. Badanie daje lekarzowi obiektywne informacje, a przy tym praktycznie nie wpływa na czas zabiegu.
Moduł Bluetooth pozwala przy tym przesyłać dane do zewnętrznego komputera i analizować je z większą mocą obliczeniową oraz archiwizować.
– Podsumowując, opracowaliśmy wielomodalne urządzenie i odpowiednie procedury pomiarowe umożliwiające ocenę ukrwienia i żywotności zespalanych tkanek. Było to możliwe dzięki kontrolowaniu dynamicznych zmian objętości krwi w badanej tkance. Metoda nie obciąża chirurga dodatkowymi i złożonymi czynnościami i mamy nadzieję, że po przeprowadzeniu badań eksperymentalnych otrzymywane wyniki będą pomocne przy podejmowaniu przez chirurga decyzji także dzięki temu, że ich interpretacja będzie jednoznaczna – wyjaśnia Jerzy Wtorek, koordynator Centrum BioTechMed Politechniki Gdańskiej.
Projekt jest realizowany w ramach programu Inkubator Innowacyjności 4.0 finansowanego ze środków europejskich w ramach projektu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, z pomocą Centrum Transferu Technologii GUMed.
Po zgłoszeniu wynalazku do urzędu patentowego naukowcy pracują nad wersją gotową do wdrożenia na rynek.
Źródło: PAP Nauka w Polsce