Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzyma 20 mln zł na nowy sprzęt
Dofinansowanie dla białostockiej placówki
Uniwersyteckie Centrum Onkologii (UCO) w USK, gdzie leczone są nowotwory ginekologiczne będzie mogło kupić zestaw laparoskopowy 3D z narzędziami.
Laparoskopia pozwala operować bez pełnego otwierania powłok brzusznych, co jest korzystne dla pacjenta. – Ponadto ta technika pozwala na zastosowanie zieleni indocyjaninowej. To najnowocześniejsza metoda wykrywania węzła wartownika. Węzeł wartownik, to węzeł chłonny, który w ginekologii onkologicznej odgrywa olbrzymią rolę – podkreśla cytowany również w komunikacie koordynator UCO prof. Paweł Knapp.
Wytłumaczył przy tym, że wykrycie węzła wartownika pozwala usunąć tylko węzły zajęte przez nowotwór, a to ogranicza np. obrzęki u pacjentek, daje im szanse na szybszy powrót do lepszej kondycji.
Sprzęt w UCO ma być wykorzystywany w leczeniu raka endometrium orz przy podejrzeniu raka jajnika. – To będą – można powiedzieć – laparoskopie zwiadowcze, które pozwolą nam zaplanować leczenie, ocenić, czy bardziej potrzebne jest wstępne leczenie indukcyjne chemioterapią, czy leczenie operacyjne – zaznacza prof. Knapp.
Szpital USK jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem. Podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku.
Źródło: PAP Nauka w Polsce