Szybka ścieżka postępowań i rozliczeń – jak zdążyć z KPO? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzybka ścieżka postępowań i rozliczeń – jak zdążyć z KPO? - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Szybka ścieżka postępowań i rozliczeń – jak zdążyć z KPO?

opm-dlaszpitali-jak-zdążyć-z-kpo
fot. dlaSzpitali.pl

30 czerwca 2026 r. – to data, która spędza sen z powiek wszystkim zarządzającym szpitalami w Polsce. Jak zdążyć z realizacją inwestycji ze środków z KPO? Rozmawiali o tym eksperci podczas jednego z paneli w ramach XI Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny.

Pierwszy dzień XI Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny, który odbywał się 13 i 14 maja w Olsztynie, zakończył panel ekspercki pt. „Szybka ścieżka postępowań i rozliczeń – jak zdążyć z KPO”. Moderatorem dyskusji był Marek Piotrowski, kierownik Działu Aparatury Medycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktor naczelny „Ogólnopolskiego Przeglądu Medycznego”, natomiast gośćmi przedstawiciele firm działających na rynku medycznym.

Katarzyna Kułak, Modality Sales Specialist w Philips, mówiła o tym, jakie działania mogą podjąć działy aparatury medycznej, aby lepiej przygotować się do nadchodzących postępowań w ramach KPO. Podpowiedziała też, co zrobić, aby tego typu inwestycje uwzględniały rozwój technologii.

Tadeusz Książek, prezes zarządu Klaromed, skupił się na inwestycji D1.1.2, wyjaśniając, czego dotyczy i jakie obszary działalności szpitala można w jej ramach sfinansować.

To, czy realizacja inwestycji budowlanej i jej rozliczenie jest realne w wyznaczonym terminie, ocenił Jarosław Adamek. Dyrektor handlowy w Climatic wyszczególnił też, które procedury administracyjne stanowią największe zagrożenie dla dotrzymania terminu i jaką przewagę mają nowoczesne metody realizacji inwestycji w kontekście projektów finansowanych z KPO.

Do krótkiego terminu realizacji inwestycji nawiązał również Konrad Staniewski. Specjalista ds. projektów infrastruktury medycznej w Dräger Polska mówił o tym, jak dostawcy sprzętu mogą wspierać szpitale w efektywnym rozliczaniu zadań z KPO. Podkreślał też, że cyfryzacja i integracja systemów technicznych w szpitalach jest obecnie kluczowa.

Sławomir Czernek, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Simora, wytłumaczył, jak zaplanować projekt cyfryzacji w ramach KPO, aby jego efekty były trwałe i rozwijalne, jakie są największe wyzwania przy wdrażaniu rozwiązań AI w środowisku szpitalnym i jak je pokonać oraz gdzie szukać optymalizacji kosztów, aby zachować równowagę między budżetem a jakością wdrożenia.

Natomiast Artur Żytnikowski, dyrektor ds. infrastruktury medycznej w TMS Medical, zdradził, które kryteria uważa za najważniejsze podczas realizowania projektów, także tych finansowanych z KPO, oraz co zrobić, aby zdążyć z przeprowadzeniem inwestycji na czas.

Foto- i wideorelację z XI Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny znajdziesz tutaj.

Czytaj także: Andrzej Sokołowski: przyzwyczailiśmy się, że robot chirurgiczny to da Vinci. My z tym przekonaniem walczymy

    Komentarze

    Strefa wiedzy

    658 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

    Reklama
    Poznaj nasze serwisy