Szpital w Ostrołęce wprowadza robotykę chirurgiczną do leczenia raka endometrium - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital w Ostrołęce wprowadza robotykę chirurgiczną do leczenia raka endometrium - dlaszpitali.pl

Szpital w Ostrołęce wprowadza robotykę chirurgiczną do leczenia raka endometrium

opm-dlaszpitali-szpital-w-ostrołęce
fot. materiały prasowe

25 kwietnia 2024 r. w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce przeprowadzone zostały pierwsze operacje raka endometrium z wykorzystaniem robota chirurgicznego. To szansa na poprawę dostępności do zaawansowanych technologii medycznych dla pacjentek z tym nowotworem leczonych w regionie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pierwsze operacje ginekologiczne przeprowadzone zostały dzięki zaangażowaniu Grupy NEO Hospital, która w marcu tego roku w oparciu o model podwykonawczy uruchomiła robotykę w Szpitalu w Ostrołęce.

Zabiegi polegały na usunięciu macicy u pacjentek z rozpoznanym rakiem trzonu macicy. Leczenie chirurgiczne jest rekomendowaną formą terapii w przypadku większości kobiet z tym nowotworem. Nowoczesna medycyna oferuje różnorodne opcje chirurgiczne, w tym techniki mało inwazyjne takie jak laparoskopia i operacje robotyczne. W chirurgii robotycznej kluczowe jest zastosowanie zaawansowanych, miniaturowych instrumentów chirurgicznych, które osadzone są na ramionach robota. Te specjalistyczne narzędzia są kontrolowane przez chirurga, który operuje za pomocą specjalnej konsoli. Choć robot utrzymuje narzędzia w stabilnej pozycji, to nie przeprowadza operacji samodzielnie – wszystkie działania są sterowane przez operatora. Technologia ta zyskała popularność dzięki możliwości uzyskania powiększonego obrazu oraz szczegółowej wizualizacji anatomii obszarów takich jak miednica mniejsza i jama brzuszna. Pozwala to na niezwykle precyzyjne wykonanie ruchów bez ryzyka naturalnego drżenia rąk, co jest typowe dla czynnika ludzkiego.

Korzyści z chirurgii robotycznej

Chirurgia robotyczna wyróżnia się wyjątkową precyzją, co pozwala na dokładne dotarcie do trudno dostępnych struktur, które mogą być trudne do uwidocznienia podczas tradycyjnych procedur chirurgicznych. Tego rodzaju operacje przynoszą pacjentkom liczne korzyści w tym znacznie mniejsze ryzyko powikłań okołooperacyjnych oraz minimalne nacięcia skóry o średnicy około 1 cm. Stabilność obrazu zapewniana przez roboty chirurgiczne oraz eliminacja naturalnego drżenia rąk chirurga dodatkowo zmniejsza ryzyko powikłań w trakcie i po operacji. Dzięki temu pacjentki doświadczają mniej dolegliwości bólowych, tracą mniej krwi i są mniej narażone na infekcje – mówi dr n. med. Marcin Opławski, ginekolog onkolog.

Szybszy powrót do zdrowia, mniejsza traumatyzacja tkanek jak i lepsze efekty kosmetyczne, manifestujące się drobnymi bliznami znacząco wpływają na poprawę jakości życia pacjentek po zabiegu. Wykorzystanie robotów w operacjach endometrium szczególnie sprzyja pacjentkom z otyłością, umożliwiając im skorzystanie z małoinwazyjnych metod leczenia, które minimalizują ryzyko problemów z gojeniem się ran oraz potrzebę długotrwałej rehabilitacji, typowo spotykanych w tej grupie pacjentek.

Wzrost nowych przypadków raka trzonu macicy

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich stoimy przed narastającymi wyzwaniami w zakresie leczenia raka trzonu macicy. Co roku diagnozuje się go u około 6 tysięcy Polek, co jest alarmującą statystyką. Co więcej, obserwujemy dynamiczny wzrost liczby nowych przypadków, który wynosi 5% rocznie. Ta tendencja podkreśla pilną potrzebę intensyfikacji działań w zakresie prewencji, diagnostyki i terapii tego typu raka. W odpowiedzi na te wyzwania istotne staje się rozszerzenie dostępu do nowoczesnych metod diagnostycznych ale przede wszystkim terapeutycznych. W krajach, które zastosowały robotykę w leczeniu tego typu raka, obserwuje się znaczący wzrost liczby zabiegów małoinwazyjnych. Dzięki temu pacjentki doświadczają licznych korzyści, w tym skrócenia czasu pobytu w szpitalu oraz redukcji częstości występowania powikłań – wyjaśnia dr Marcin Opławski.

Rozwój technologii małoinwazyjnych w Polsce może znacząco poprawić jakość opieki nad pacjentkami z rakiem endometrium, przyczyniając się do lepszych wyników leczenia. Potrzeba zatem zarówno inwestycji w nowoczesne urządzenia, jak i w szkolenie personelu medycznego, który będzie w stanie efektywnie wykorzystać dostępne narzędzia. Z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2023. Prognoza na lata 2024-2028” opublikowanego przez Upper Finance i Polską Federację Szpitali wynika, że udział zabiegów z wykorzystaniem robotów w ogólnej liczbie zabiegów wykonywanych w Polsce w 2023r. w obszarze raka endometrium to 13%. Zgodnie z szacunkami na 2024r. takich zabiegów może być w Polsce 1500, co oznaczałoby wzrost do 24%.

Model współpracy oparty na podwykonawstwie

Rozszerzenie dostępności do zabiegów z wykorzystaniem robotów chirurgicznych w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce zarówno dla pacjentek zmagających się z rakiem endometrium, jak i dla pacjentów z rakiem prostaty zyskała na znaczeniu dzięki elastycznemu modelowi współpracy opartemu na podwykonawstwie. Ten innowacyjny sposób organizacji usług medycznych pozwala szpitalom na efektywniejsze zarządzanie zasobami i dzielenie się nimi, co jest niezmiernie ważne w sytuacji ograniczeń finansowych. Model ten umożliwia redukcję kosztów operacyjnych oraz rozszerzenie oferty medycznej, co znacząco wpływa na poprawę jakości opieki zdrowotnej.

Inicjatywa Grupy NEO Hospital, która oprócz Szpitala w Ostrołęce wprowadziła roboty chirurgiczne do leczenia onkologicznego w zakresie raka prostaty i raka endometrium w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie oraz w Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, stanowi inspirujący przykład postępu w tej dziedzinie. Dzięki naszemu zaangażowaniu pacjenci mają możliwość skorzystania z najnowszych technologii leczenia, co nie tylko zwiększa szanse na sukces terapeutyczny, ale również poprawia komfort i bezpieczeństwo procedur medycznych podkreśla Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital.

Kluczowymi czynnikami wspierającymi ten trend są właśnie model współpracy oparty na podwykonawstwie oraz dedykowane finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Te elementy są fundamentem dla dalszego rozwoju i zwiększenia dostępności nowoczesnych metod leczenia w naszym kraju, co może przynieść znaczące korzyści zarówno dla pacjentów jak i całego systemu opieki zdrowotnej.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Dr. Paweł Wisz w czołówce światowych ekspertów urologii robotycznej na WRSE Urology NextGen 2024

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.