Szpital w Łomży będzie miał salę hybrydową z angiografem - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital w Łomży będzie miał salę hybrydową z angiografem - dlaszpitali.pl

Szpital w Łomży będzie miał salę hybrydową z angiografem

opm-dlaszpitali-salę-hybrydową

Szpital Wojewódzki w Łomży podejmuje transgraniczną współpracę ze Szpitalem Wielodyscyplinarnym we Lwowie. Podlaska placówka zyska m.in. nowy angiograf i salę hybrydową. Dla pacjentów oznacza to lepszą dostępność diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia.

Unijny program transgraniczny „Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027” pozwala na pozyskanie funduszy w ramach współpracy międzynarodowej. Właśnie taką podejmują szpitale w Łomży i Lwowie, co przyniesie obu placówkom szereg korzyści.

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży zyska m.in. nowy angiograf. Sprzęt wyposażony w 20-calowy detektor obrazowy umożliwi wykonywanie zarówno małoinwazyjnych zabiegów kardiologicznych, jak i bardziej zaawansowanych procedur w jednej sali operacyjnej. Ponadto w placówce powstanie druga w województwie podlaskim sala hybrydowa, a lekarze z Łomży i Lwowa będą rozwijać swoje kompetencje i dzielić się doświadczeniami podczas wspólnych szkoleń. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie szerszego zakresu procedur kardiologicznych w placówkach. Projekt zakłada również edukację chorych w temacie chorób układu krążenia.

Łączna wartość projektu to ponad 10,9 mln zł, z czego ok. 9,2 mln zł pochodzi z dofinansowania.

Przypomnijmy, że w programie „Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027” biorą też udział inne placówki. To m.in. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, który niebawem wzbogaci się o lądowisko dla śmigłowców, a także windę łączącą je z SOR-em, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, które również zyskają w ten sposób nowy sprzęt.

Program współpracy transgranicznej „Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027” to ponad 235 mln euro na dotacje dla polsko-ukraińskich projektów. Dotyczą one nie tylko zdrowia, ale również środowiska, transportu, turystyki czy ochrony granic. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Czytaj także: Są środki z KPO na centra wsparcia badań klinicznych