Sześć pacjentek onkologicznych z Polski i z Ukrainy otrzymało pomoc dzięki robotom da Vinci
Wydarzenie miało na celu prezentację wiedzy z zakresu wykorzystania nowych technologii w przypadkach leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy. – Zastosowanie technik robotycznych w XXI wieku stanowi standard postępowania na wszystkich światowych, europejskich a także polskich salach operacyjnych. Dlatego też Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) rekomenduje wykorzystywanie tych technik m.in. w przypadku raka endometrium. Jest to rekomendacja równoległa i tak samo istotna jak wykorzystanie technik laparoskopowych, czy chirurgii otwartej. Oczywiście cały czas trwają badania nad rozszerzeniem zakresu możliwości wykorzystania robota da Vinci w ginekologii. Gratuluję zespołowi medycznemu i zarządowi NEO Hospital imponującego rozwoju. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wykorzystanie robota da Vinci w zabiegach trachelektomii w przypadku pacjentek chorych na raka szyjki macicy. Takie zabiegi wykonywane są zaledwie w kilku szpitalach w Europie. W Polsce NEO Hospital jest pierwszym takim ośrodkiem. Dla chorych z inwazyjnym rakiem szyjki macicy o średnicy guza ≤2 cm, zabieg trachelektomii pozwala zachować płodność, a w konsekwencji na urodzenie dziecka – mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Knapp członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO)
O chirurgii robotycznej w ginekologii
Podstawę leczenia wczesnych postaci raka szyjki macicy i trzonu macicy stanowi chirurgia. Niewątpliwą korzyścią operacyjnego leczenia raka endometrium i szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci jest minimalizacja urazu chirurgicznego, który ogranicza się do pięciu nacięć skóry o długości 1 cm. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów. Ta zaawansowana technologia pozwala także chirurgom na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach w obrębie miednicy mniejszej z nieosiągalną dla innych technik dokładnością.
Pacjentki z nowotworami ginekologicznymi często cierpią na choroby współistniejące, takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które zwiększają ryzyko chirurgiczne. – Dzięki niewielkim nacięciom skóry problem gojenia ran, szczególnie obserwowany u otyłych pacjentek jest praktycznie wyeliminowany. Zabieg wykonany z użyciem robota da Vinci pozwala na szybsze uruchomienie, krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji, co utrzymuje dotychczasową jakość życia pacjentek – mówi dr n.med. Maciej Olszewski
Rozwój robotyki chirurgicznej
Chirurgia wspomagana robotem rozwinęła się w ciągu ostatnich dwóch dekad jako bardziej zaawansowana technologicznie forma chirurgii małoinwazyjnej, mająca na celu poprawę wyników leczenia pacjentów.
Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. – Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie, a my w medycynie musimy być gotowi ją utrzymać, zarządzać i dzielić się nią, a przede wszystkim stosować ją w bezpieczny sposób, aby móc rzeczywiście pomagać pacjentom – mówi Joanna Szyman. – NEO Hospital pracuje z wykorzystaniem robota da Vinci od 2019 i stał się liderem tej dziedziny odpowiadając za 20% wszystkich zabiegów udziałem robotów da Vinci w Polsce.
Źródło: materiały prasowe