Szafranowicz nowym wiceministrem zdrowia, Szulc wiceprezesem NFZ
We wtorek 2 lipca ważne informacje kadrowe ogłosiło zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia. Podsekretarzem stanu w resorcie zdrowia został Jerzy Szafranowicz, natomiast fotel wiceprezesa NFZ objął Jakub Szulc.
Jerzy Szafranowicz to lekarz, specjalista II stopnia z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ale także doktor nauk ekonomicznych. Ukończył Śląską Akademię Medyczną oraz Akademię Ekonomiczną w Katowicach. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Skończył też studia MBA z zarządzania w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Obecny dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie był m.in. prezesem Centrum Rehabilitacji w Chorzowie, dyrektorem Lecznicy Lekarzy Specjalistów Sanomed w Katowicach i katowickiego oddziału Medycyny Rodzinnej Warszawa czy wiceprezesem Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego.
– Od lutego 2015 r. pełnił funkcję zastępcy prezydenta Chorzowa ds. gospodarczych, odpowiedzialnego m.in. za zdrowie. W latach 2016-2019 pełnił funkcję dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach – informuje MZ.
2 lipca ministra Izabela Leszczyna wręczyła Jerzemu Szafranowiczowi powołanie na podsekretarza stanu. Zastąpił on na tym stanowisku Macieja Miłkowskiego, który złożył rezygnację w kwietniu.
Zmiany personalne dokonały się również w kierownictwie Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowym wiceprezesem NFZ został Jakub Szulc, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ekonomista oraz ekspert od zarządzania w ochronie zdrowia i transformacji systemów ochrony zdrowia.
– W latach 2008-2012 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie nadzorował m.in. NFZ. Jest współautorem kluczowych rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia, m.in. ustawy o działalności leczniczej, ustawy refundacyjnej, ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wdrażał koszyk świadczeń gwarantowanych i zmiany w algorytmie podziału środków z NFZ. Od 2005 do 2014 roku był posłem na Sejm RP V, VI i VII kadencji. W tym czasie pracował w sejmowych komisjach zdrowia i finansów publicznych. W latach 2012-2014 był wiceprzewodniczącym komisji finansów publicznych. Przez ostatnich 10 lat zajmował stanowiska kierownicze w sektorze prywatnym (w obszarze zdrowia), gdzie odpowiadał m.in. za zarządzanie projektami, zarządzanie pionem korporacyjnym czy tworzenie strategii wejścia na rynek i strategii biznesowych – podaje NFZ.
Jakub Szulc zastąpił Małgorzatę Dziedziak, która złożyła rezygnację w maju.
Czytaj także: Od lipca rusza kwalifikacja szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej