System pozycjonowania pacjenta
Bezpieczeństwo pacjenta to m.in. precyzyjna aplikacja promieniowania, a jest ona tym łatwiejsza, im lepiej chory jest unieruchomiony; można to osiągnąć, stosując np. opracowany przez dr Kati Hideghéti uniwersalny system pozycjonowania pacjenta AIO (Orfit Industries N.V., Belgia).
Składa się on z płyty bazowej oraz różnych zestawów poduszek i masek termoplastycznych, dzięki którym możliwe są odpowiednie ułożenie i unieruchomienie dowolnych części ciała w sposób wygodny, dokładny i powtarzalny. Na przykład do zabiegów radioterapii nowotworów klatki piersiowej i płuc pacjent jest układany na plecach z zastosowaniem klinów podnoszących górną część ciała pod kątem 5, 10 lub 15°, uchwytów na ręce umożliwiających wygodne ułożenie ramion poza obszarem naświetlania oraz podgłówka, za pomocą którego ustala się głowę w pozycji stanowiącej punkt odniesienia do pozycjonowania innych części ciała.
Dla większego komfortu stosuje się również poduszki pod kolana; dzięki uniesieniu nóg zmniejsza się napięcie mięśni grzbietu leżącego pacjenta (do zabiegów prowadzonych w pozycji leżącej na brzuchu te same poduszki mogą być zastosowane pod kostki). Powłoka zewnętrzna poduszek jest antypoślizgowa i zapobiega zsuwaniu się pacjenta. Położenie poduszki można łatwo odtworzyć za pomocą skali milimetrowej i kombinacji liter.
Czytaj także: Radioterapia to skuteczna metoda leczenia raka piersi