Symulator chirurgiczny w służbie edukacji
Przez tydzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach lekarze rezydenci i młodzi specjaliści będą mogli szkolić się na unikatowym symulatorze do chirurgii witreoretinalnej, czyli tzw. szklistkowo-siatkówkowej.
Do dyspozycji szkolących będą również dwa stanowiska do chirurgii zaćmy – każde wyposażone w mikroskop okulistyczny – i fakoemulsyfikator z pełnym wyposażeniem pola operacyjnego do zaćmy.
Cieszymy się, że nasi młodzi lekarze mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu chirurgii okulistycznej z uwzględnieniem chirurgii zaćmy w oparciu o najnowocześniejszy symulator oraz sztuczne gałki oczne – powiedziała w czwartek organizatorka warsztatów, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM prof. Ewa Mrukwa–Kominek.
Jak podkreśliła, możliwości ćwiczenia na takim symulatorze są praktycznie nieograniczone, począwszy od prostych ćwiczeń, a skończywszy na skomplikowanych zabiegach operacyjnych.
W wirtualnej przestrzeni okuliści będą mogli przećwiczyć najtrudniejsze przypadki, z jakimi najpewniej spotkają się w przyszłości przy stole operacyjnym. Poznają najnowsze techniki operacyjne i omówią najtrudniejsze kliniczne przypadki.
Anna Gumułka
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Czytaj także: Polska ochrona zdrowia potrzebuje sztucznej inteligencji