Stanowisko NRL: Projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia nie realizuje postulatów środowiska medycznego
Naczelna Rada Lekarska negatywnie oceniła projekt ustawy zmieniającej ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W opinii Rady, projekt ustawy nie realizuje postulatów środowiska medycznego.
Jak czytamy w wydanym przez NRL stanowisku, projektowane współczynniki pracy stanowiące o poziomie minimalnych wynagrodzeń dla poszczególnych grup zaszeregowania pracowników podmiotów leczniczych, odbiegają znacząco od oczekiwań środowisk medycznych wyrażonych w postulatach Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.
Spłaszczanie poziomu wynagradzania w poszczególnych grupach zaszeregowania
Postulowany od dawna przez samorząd lekarski poziom minimalnego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów ze specjalizacją to trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – projekt przewiduje dla tych osób współczynnik o ponad połowę niższy. Samorząd lekarski czeka na ustawowe określenie szybkiej ścieżki dojścia do oczekiwanych poziomów minimalnego wynagradzania lekarzy i lekarzy dentystów na poziomie 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów specjalistów, a także 2,5-krotności dla lekarzy i lekarzy dentystów w trakcie specjalizacji, przy czym obecnie wynagrodzenie lekarzy i lekarzy dentystów specjalistów nie powinno być niższe niż 2-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jak podkreśla NRL, proponowane w projekcie współczynniki prowadzą do spłaszczania poziomu wynagradzania w poszczególnych grupach zaszeregowania.
Kryterium kwalifikacji pracownika priorytetem
Niepokoi przewidziany w projekcie obowiązek przypisania pracowników do danej kategorii zaszeregowania. W opinii NRL powstają obawy, że pracodawcy mogą dążyć do przesuwania pracowników niebędących lekarzami do niższych kategorii zaszeregowania obniżając wymagania dla danego stanowiska pracy. Zaszeregowanie do danej kategorii wynagradzania w przypadku zawodów medycznych powinno opierać się na kryterium kwalifikacji posiadanych przez pracownika, a niewymaganych na danym stanowisku przez pracodawcę.
Co z zapewnieniem finansowania kosztów projektowanych zmian, obciążających podmioty lecznicze?
NRL zauważa, że projekt ustawy, jego uzasadnienie ani też ocena skutków regulacji nie odpowiadają na pytanie o zapewnienie finansowania kosztów projektowanych zmian, obciążających podmioty lecznicze. Znajdujące się w ocenie skutków regulacji stwierdzenie, że źródłem sfinansowania wydatków poza budżetem państwa będzie NFZ – jest niewystarczające.
NRL: projekt do poprawki
Naczelna Rada Lekarska negatywnie opiniuje przedmiotowy projekt – przewidziane w nim poziomy minimalnych wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych są nieadekwatnie niskie w odniesieniu do kompetencji, doświadczenia tych pracowników oraz wagi wykonywanych przez nich czynności zawodowych. Utrzymywanie dalece niesatysfakcjonującego poziomu wynagrodzeń pracowników sektora ochrony zdrowia będzie w dalszym ciągu pogłębiać kryzys tego systemu.
Czytaj też: Minister zdrowia powołał pełnomocnika ds. informatyzacji