Społeczne wsparcie dla szpitali: koordynatorzy akcji... - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Społeczne wsparcie dla szpitali

Dzięki akcji „Wsparcie dla Szpitala” łatwiej zorganizować się także innym inicjatywom. Tak było z Grupą Mocy dla Szpitali Warszawskich, pierwotnie działającą jedynie jako Grupa Mocy dla Zakładu Radioterapii. Zaczęło się od 5 osób, obecnie jest ich 90-tka. Ponieważ urośliśmy w siłę, postanowiłam podzielić pracę pomiędzy różne podgrupy i na różne rodzaje wsparcia. Niedawno nasza grupa wspomagała Szpital Kliniczny przy ul. Karowej oraz ośrodek Caritas. Dzięki platformie „Wsparcie dla Szpitala” mamy ułatwiony dostęp do DPS-ów. Od kiedy dołączyliśmy do systemu „WdS” mamy również więcej swobody i możemy rozplanować dostawy na cały miesiącmówi Anna Stankiewicz, koordynatorka lokalna akcji „Wsparcie dla Szpitala”.

Obecnie są umówieni m.in z DPS-em „Matysiaki” przy ul. Arabskiej na uszycie 1000 maseczek do końca maja. Swoje maseczki dostarczają tam średnio raz w tygodniu. – Dzięki rozmowom z pracownikami służby zdrowia wiemy, które maseczki mają szansę służyć danej placówce, a które nie. Mamy wypracowany wzorzec maseczki: rodzaj materiału, gramatura, rodzaj wiązania, rodzaj usztywnienia. Po konsultacjach z lekarzami dobieramy także filtrydodaje Stankiewicz.

Annie Stankiewicz, dzięki zaangażowaniu w koordynację dostaw maseczek do szpitali udaje się realizować także własny cel. – Jeśli ktoś jest wolontariuszem i ma misję, to inaczej przeżywa pandemię. To stało się moim motorem do działań. Nie chciałam się poddać beznadziei, ale mieć poczucie, że robię coś ważnego i potrzebnego. Żeby ten czas mi się kojarzył dobrze, a nie z tym, że się boję. I widzę, że to się udziela innym ludziomdodaje Stankiewicz.

Koordynator lokalny na wagę złota

Jak podkreślają założyciele platformy, bez zaangażowania takich osób jak Michał, Małgorzata czy Anna, ich projekt nie miałby szans na powodzenie. Koordynatorzy lokalni działają całkowicie charytatywnie, poświęcając swój czas i wykorzystując umiejętności.

To koordynatorzy są krwiobiegiem platformy – opowiada współtwórca platformy, Jakub Jasiczak. – Oni właśnie odpowiadają za dostarczenie produktów: we właściwej ilości, do właściwej placówki i od właściwego darczyńcy. To jest ich ogromny, osobisty wkład we wsparcie placówek medycznych.

Do systemu codziennie rejestrują się nowe szpitale oraz domy pomocy społecznej. Przy rosnącej liczbie potrzebujących placówek, zapotrzebowanie na koordynatorów nie zmniejsza się. Aby przyłączyć się do akcji wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie wsparciedlaszpitala.pl. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez organizatorów, a chętni zanim zaczną pomagać, przechodzą obowiązkowe szkolenie. Już będąc „w akcji” mogą liczyć na stałe wsparcie zespołu ds. koordynatorów.

Cechy dobrego koordynatora

Twórcy platformy podkreślają, że oczywiście jest lista ważnych warunków, które na pewno są przydatne w pracy koordynatora: posiadanie własnego środka transportu, koniecznego do przewożenia produktów, bardzo dobra organizacja pracy oraz dyspozycyjność. Nie są to jednak warunki konieczne.

Szukamy przede wszystkim osób zakręconych, pozytywnych, z pasją do pomagania. Dla których, nie ma rzeczy niemożliwych. Wierzymy, że takie osoby, które po prostu chcą pomagać, które rozumieją, jak wielkie znaczenie ma prosty transport maseczek do szpitala, znakomicie sprawdzą się w roli koordynatorów mówi Jakub Jasiczak.

Strona projektu: https://www.wsparciedlaszpitala.pl/

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy