Skuteczność immunoterapii w leczeniu raka nerki. Eksperci komentują - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Skuteczność immunoterapii w leczeniu raka nerki. Eksperci komentują

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że obok pełnego dostępu do nowoczesnych leków i metod chirurgii stosowanych w leczeniu raka nerki, bardzo ważną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa współpraca na linii lekarz – pacjent. Bez zaangażowania i czujności chorego osiągnięcie sukcesu może być utrudnione.

Jak skutecznie walczyć z nowotworem? Polska Grupa Raka Nerki opublikowała raport, zbierający najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące rekomendowanych – w ramach polskich i zagranicznych wytycznych – klinicznych sposobów leczenia raka nerki.

Dokument jest dedykowany lekarzom i mamy nadzieję, że będzie on służył jako pomoc i wskazówkaoświadczył dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.

Skuteczną, ale bardzo kosztowną metodą jest immunoterapia. Od maja ub. roku – w ramach programu B.10 – nowoczesne leczenie w tzw. 3 liniach refundowane jest w ramach NFZ.

To specyficzna forma leczenia, która po podaniu odpowiednich medykamentów zmusza organizm do niszczenia komórek rakowych. Leki przełamują „obojętność” systemu immunologicznego, zmuszając go do walki z nowotworemmówił dr Żołnierek.

Jak wyjaśnił dr hab. n. med. Jakub Kucharz, onkolog kliniczny z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy, w Polsce – Mamy już możliwość zastosowania nowoczesnego leczenia immunoterapią, zarówno w monoterapii, jak i skojarzenia dwóch cząstek. Możemy też skutecznie leczyć pacjentów przy wykorzystaniu terapii celowanych. Dr Kucharz dodał jeszcze, że polscy lekarze „muszą mieć dostęp do nowoczesnych terapii, ale także pacjenci – możliwości skorzystania z nich”.

Aby poprawić jakość i skuteczność leczenia przydałoby się móc stosować immunoterapię uzupełniającą, aby zapobiec nawrotom choroby. Jak na razie opcji refundowanej nie mamy, a dobrze byłoby ją dołożyć. Marzy mi się powstanie w Polsce, na wzór istniejących placówek np. Centrum Zdrowia Dziecka, również Centrum Zdrowia Mężczyzn, gdzie leczono by nie tylko raka nerkowokomórkowego. Pamiętajmy, że większość nowotworów wcześnie wykrytych jest albo wyleczalnych, albo mogących przejść do kategorii chorób przewlekłychprzyznał prof. Radziszewski.

Źródło: PAP MediaRoom

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy