Skuteczność immunoterapii w leczeniu raka nerki. Eksperci komentują
Leczenie nowotworów nerkowokomórkowych z zastosowaniem immunoterapii znalazło się na liście refundacyjnej NFZ w maju 2022 roku. – Dostęp do nowoczesnych terapii znacznie poprawił skuteczność leczenia pacjentów z rakiem nerki – przyznał dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, prezes Polskiej Grupy Raka Nerki.
Diagnozę raka nerki każdego roku słyszy w Polsce ponad 5 tysięcy osób. Niestety, jest on przyczyną śmierci aż 2,5 tysiąca pacjentów. Jak podaje Polska Grupa Raka Nerki, w ostatnich latach zauważa się wzrost zachorowalności na ten typ nowotworu. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa i zwiększaniem się długości życia, ale także z zastosowaniem lepszych i dokładniejszych badań diagnostycznych. Jak skutecznie walczyć z tym rodzajem nowotworu rozmawiali uczestniczy konferencji pt. „Rak nerkowokomórkowy – epidemiologia i leczenie. Zmiany i rekomendacje w opiece nad pacjentem”, którą zorganizowano w Centrum Prasowym PAP.
– Problem z rakiem nerki jest taki, że nie daje on objawów. Choroba przebiega skrycie. Wykrywana jest najczęściej przypadkiem, przy okazji badania USG np. jamy brzusznej. Aby zmniejszyć ryzyko zaskoczenia diagnozą, sugerowałbym taką kontrolę USG raz na rok, dwa. Rak nerki wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, ordynator Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Rak nerki to nie wyrok. Dziś nawet zaawansowane stadium choroby można skutecznie leczyć, dzięki odpowiednio dobranej terapii, zaangażowaniu i przede wszystkim współpracy między lekarzem a pacjentem. Nie bójmy się zadawać pytań, nie obawiajmy się dyskusji ze specjalistą i pamiętajmy, że pacjent, który jest wyedukowany, to partner w decydowaniu o swoim leczeniu – przekonywał Maciej Urban, pacjent onkologiczny, który z rakiem nerki żyje już siedem lat.
Czytaj też: Bezpieczny personel to bezpieczny pacjent – czy coś się zmieni w 2023 roku?