Sztuczna inteligencja w sektorze medycznym
W nowym badaniu Frost & Sullivan pt. „Rynek sztucznej inteligencji – kluczowe obszary zastosowań dla rozwoju IT w opiece zdrowotnej. Prognoza do 2022r.” dokonano analizy kluczowych dostawców rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji.
Na podstawie badania można oczekiwać, że w latach 2018-2022 wartość tego rynku wzrośnie ogółem do 6,16 mld dolarów, przy łącznej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 68,55%. Frost & Sullivan przewiduje, że do 2025 roku sztuczna inteligencja i przetwarzanie kognitywne przyniosą branży opieki zdrowotnej oszczędności w kwocie ponad 150 mld dolarów.
Realne korzyści płynące z rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję to między innymi: zautomatyzowane przewidywanie chorób, personalizacja procesu leczenia, intuicyjne zarządzanie roszczeniami oraz zarządzanie łańcuchem dostaw w czasie rzeczywistym. Dla płatników, świadczeniodawców i firm farmaceutycznych jest to obietnica wyższej rentowności i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Jednak tempo wdrażania tego typu rozwiązań w opiece zdrowotnej jest powolne ze względu na wyzwania strategiczne i technologiczne.
Czytaj także: Polska ochrona zdrowia potrzebuje sztucznej inteligencji