SI pomoże w diagnostyce wrodzonych wad serca u dzieci
Fundacja Serce Dziecka wspólnie z czterema polskimi szpitalami rozpoczęła realizację projektu szkoleniowo-naukowego „InteliCardio”. Łączy on świat medycyny i sztucznej inteligencji, dzięki czemu ma szansę dokonać przełomu w diagnostyce wrodzonych wad serca u dzieci.
– Każdego dnia w Polsce rodzi się 10 dzieci z wrodzonymi wadami serca, a co piąte z nich ma wadę krytyczną. Niestety niska wykrywalność tych wad, tylko 30-50%, prowadzi do tragicznych konsekwencji. Dzięki „InteliCardio” istnieje szansa, aby to zmienić. Sztuczna inteligencja pomoże w szybszym i dokładniejszym wykrywaniu wad. Pozwoli to na wczesną interwencję i uratowanie wielu dzieci – informuje fundacja Serce Dziecka.
Projekt powstał we współpracy z wybitnymi naukowcami z dziedziny leczenia wrodzonych wad serca (WWS).
Nowoczesne technologie w praktyce klinicznej
– Naszym celem jest zapoznanie kadry medycznej z przyszłymi możliwościami wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w diagnostyce wrodzonych wad serca. Uczestnicy projektu, czyli lekarze neonatolodzy i położnicy, nauczą się, jak SI może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania wad, jaki potencjał mają tworzone rozwiązania w zakresie zwiększenia dokładności diagnoz oraz szybkiego przetwarzania danych medycznych. Szkolenie poruszy również aspekty etyczne i bezpieczeństwo stosowania SI w medycynie. Wszystko to zapewni uczestnikom wiedzę potrzebną do skutecznego i odpowiedzialnego wykorzystania nowoczesnych technologii w praktyce klinicznej – przekonuje fundacja.
Podstawowym celem projektu jest przetestowanie innowacyjnych, niezależnie działających rozwiązań opartych na SI, które zwiększą efektywność wykrywania WWS na wczesnym etapie.
– Naszym zamiarem jest nie tylko podniesienie obecnie niskiego poziomu wykrywalności tej poważnej wady, ale również umożliwienie szybszego i trafniejszego podjęcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych. Dzięki temu możliwe będzie wczesne skierowanie pacjentów na odpowiednią ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną, co w wielu przypadkach może uratować życie – podaje fundacja.
Wsparcie czołowych polskich placówek
Do projektu zaproszono czołowe polskie placówki zajmujące się problematyką WWS:
- Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie,
- Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
- Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
Realizacja projektu rozpoczęła się 30 sierpnia szkoleniem w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia. Akcja objęta jest patronatem i wsparciem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Natomiast technologie wykorzystane w projekcie dostarcza polska firma zajmująca się wykorzystaniem AI w diagnostyce WWS.
Tutaj znajdziecie więcej informacji o projekcie „InteliCardio” wraz ze szczegółowym opisem programu i możliwością rejestracji na wybrany moduł szkolenia: neonatologiczny lub położniczy.
Źródło: fundacja Serce Dziecka
Czytaj także: ZCO wprowadza nowe standardy w leczeniu. To pierwsze takie wdrożenie w kraju