ŚCO wdrożyło nowatorskie rozwiązania w radioterapii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plŚCO wdrożyło nowatorskie rozwiązania w radioterapii - dlaszpitali.pl

ŚCO wdrożyło nowatorskie rozwiązania w radioterapii

opm-dlaszpitali-radioterapii
fot. ŚCO w Kielcach/FB

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach wdrożyło najnowocześniejsze rozwiązania umożliwiające realizację nowych technik leczenia radioterapią oraz precyzyjne monitorowanie obszaru napromieniania. Jako pierwsze w Polsce wykorzystuje system ClearRT zwiększający precyzję ułożenia pacjenta podczas leczenia z użyciem medycznego akceleratora Radixact.

Warunkiem prawidłowo przeprowadzonej radioterapii jest zapewnienie odtwarzalności ułożenia pacjenta podczas całego procesu przygotowania i realizacji napromieniania. Jest to niezbędne, aby dotrzeć z dawką promieniowania precyzyjnie do obszaru terapeutycznego i jednocześnie ograniczać dawkę w narządach sąsiadujących. Dlatego przed każdą sesją napromieniania wykonuje się obrazowanie przy użyciu systemu zintegrowanego z akceleratorem, żeby sprawdzić, czy ułożenie chorego na stole terapeutycznym zgadza się z tym podczas planowania leczenia. Jeżeli obrazy różnią się od siebie, pozycja pacjenta jest korygowana. Dopiero wówczas rozpoczyna się leczenietłumaczy dr Paweł Wołowiec, doktor w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne, specjalista w dziedzinie fizyki medycznej, ekspert fizyki medycznej w zakresie radioterapii, kierujący Zakładem Fizyki Medycznej ŚCO.

Jakość obrazu wspomaga jakość leczenia

ŚCO jest pierwszym ośrodkiem w Polsce wykorzystującym system ClearRT, zwiększający precyzję ułożenia pacjenta, podczas tomoterapii na akceleratorze Radixact. Do tej pory pracujący w ŚCO akcelerator Radixact, na którym realizowana jest radioterapia wiązką helikalną, był wyposażony w system obrazowania wykorzystujący promieniowanie megawoltowe, o wysokiej wartości energii. Skutkowało to niższą jakością obrazu w porównaniu z konwencjonalną tomografią komputerową zastosowaną przy planowaniu leczenia. Nowy system ClearRT, zaopatrzony w wiązkę kilowoltową,o niższej energii, daje obraz zbliżony do konwencjonalnego TK.

W związku z tym teraz, wykonując obrazowanie przed rozpoczęciem sesji terapeutycznej, uzyskujemy obrazy o jakości prawie takiej samej, jak przy użyciu tomografii komputerowej. Doskonale widzimy zarówno tkanki miękkie, jak i kości. Dzięki temu nasz zespół fizyków medycznych jest w stanie z większą dokładnością ułożyć i leczyć pacjenta, zapewniając mu jeszcze większe bezpieczeństwowyjaśnia dr Paweł Wołowiec.

Terapia adaptacyjna podąża za pacjentem

System ClearRT znajduje również zastosowanie w terapii adaptacyjnej z użyciem systemu PreciseART do tomoterapii. W oparciu o obrazy wykonywane przy weryfikacji ułożenia pacjenta fizycy medyczni ŚCO mogą przygotować plany adaptacyjne uwzględniające aktualną sytuację anatomiczną czy kliniczną chorego, zapewniając dostarczenie odpowiedniej dawki promieniowania jonizującego w obszar terapeutyczny, przy jednoczesnej kontroli dawki w narządach zdrowych, sąsiadujących z guzem.

W czasie leczenia pacjent może schudnąć lub przytyć, co może mieć istotny wpływ na rozkład dawki i w konsekwencji na wynik leczenia. Wykorzystując system ClearRT, fizycy medyczni są w stanie na bieżąco oceniać zmiany anatomiczne pacjenta i w razie konieczności zaadaptować plan leczenia do aktualnej sytuacjidodaje kierownik ZFM ŚCO.

Im krócej, tym bezpieczniej

Używany w ŚCO komputerowy system planowania leczenia Precision połączony z akceleratorem Radixact został również doposażony w system optymalizacji VoloUltra. Umożliwia on skrócenie czasu napromieniania. A krótszy czas przebywania pacjenta na akceleratorze zwiększa komfort i bezpieczeństwo leczenia. Zapewnia też dostępność akceleratora dla większej liczby pacjentów.

Skracając czas leczenia, zmniejsza się prawdopodobieństwo, że pacjent poruszy się w trakcie napromieniania. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Leczenie jest bezpieczniejsze, co przekłada się również na lepszy efekt terapeutycznypodkreśla dr Wołowiec.

System czuwa nad prawidłowym ułożeniem pacjenta

ŚCO jest jedną z pierwszych placówek medycznych w Polsce, która od 2021 r. stosuje system trójwymiarowego obrazowania powierzchni ciała pacjenta (AlignRT) podczas radioterapii sterowanej powierzchniowo (SGRT – Surface-Guided Radiation Therapy). Obecnie w ten system wyposażono kolejne dwa akceleratory (Versa HD) Zakładu Radioterapii ŚCO.

Radioterapia sterowana powierzchniowo wykorzystuje technologię stereowizji do monitorowania powierzchni pacjentów w 3D, zarówno w celu układania ich do leczenia, jak i kontrolowania ruchów w czasie napromieniania. System AlignRT wykorzystuje stereoskopowe kamery 3D do śledzenia powierzchni skóry pacjenta i porównywania obrazu z zaplanowanym ułożeniem. Pozwala na układanie pacjenta w odpowiedniej pozycji z submilimetrową dokładnością. Daje to pewność, że wiązka promieniowania jonizującego trafi właśnie tam, gdzie zaplanowano, oszczędzając zdrowe narządy i tkanki. System czuwa nad prawidłowym ułożeniem pacjenta przez cały czas trwania napromieniania. Jeśli chory się poruszy, informacja o tym natychmiast trafia do akceleratora. Wówczas wiązka promieniowania zostaje wstrzymanamówi ekspert w dziedzinie fizyki medycznej.

Do tej pory w ŚCO leczenie z wykorzystaniem systemu AlignRT, zakupionego wcześniej dla dwóch akceleratorów, realizowano głównie techniką napromieniania na wstrzymanym głębokim wdechu u pacjentów z takimi nowotworami, jak rak piersi lewej, płuca, wątroby czy trzustki. Zainstalowanie systemu AlignRT na pozostałych dwóch akceleratorach pozwoli na wykorzystanie technologii SGRT także u pacjentów z innymi nowotworami.

Ważny jest również aspekt psychologiczny. Zastosowanie tego nowego rozwiązania może uwolnić pacjentów od konieczności wykonywania trwałych tatuaży, niezbędnych do prawidłowego układania w celu przeprowadzenia leczenia napromienianiemzwraca uwagę dr Paweł Wołowiec.

Rocznie w Zakładzie Radioterapii ŚCO, dysponującym pięcioma akceleratorami, realizowanych jest ponad 2,5 tys. procedur napromieniania.

Prężny ośrodek naukowo-badawczy

Zakład Fizyki Medycznej ŚCO, posiadający akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie fizyki medycznej, jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce szkolących specjalistów z tej dziedziny. Przygotowuje plany leczenia i nadzoruje napromienianie pacjentów w Zakładzie Radioterapii ŚCO. Wykonuje również kontrole parametrów fizycznych urządzeń radiologicznych i urządzeń pomocniczych.

Ponadto Zakład prowadzi intensywną działalność naukowo-badawczą. M.in. we współpracy z Uniwersytetem Sztokholmskim, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kliniką Radioterapii ŚCO realizuje projekty badawcze dotyczące wpływu promieniowania jonizującego na komórki czy dotyczące indywidualnej promieniowrażliwości pacjentów. W konsorcjum naukowym (UJK, ŚCO i Politechnika Warszawska) w ramach programu MEiN pn. „Polska metrologia” realizowano projekt badawczy „Podstawy metrologiczne terapii z wykorzystaniem promieniowania jonizującego”, związany z wzorcami jonometrycznymi dla teleradioterapii i brachyterapii. W kolejnym programie MEiN „Polska metrologia II”, we współpracy z Politechniką Śląską i Instytutem Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, realizowany będzie projekt badawczy „Opracowanie dawkomierza dla radioterapii w technologii optyki zintegrowanej”.

W 2022 r. wspólną pracę badawczą Zakładu Fizyki Medycznej ŚCO i Laboratorium Promieniowania Jonizującego Głównego Urzędu Miar, dotyczącą dozymetrii wiązek terapeutycznych fotonów wytwarzanych przez medyczne akceleratory liniowe, zaprezentowano na światowym kongresie fizyki medycznej i inżynierii biomedycznej International Union for Physical and Engineering Sciences in Medicine World Congress on Medical Physics and Biomedical Engineering 2022 w Singapurze. W ramach współpracy z Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ZFM realizuje prace związane z projektem „Ilościowe metody porównywania izodoz przestrzennych rozkładów dawki zaplanowanej i zrealizowanej w kontroli jakości w radioterapii”, a także „Analiza odporności planów leczenia radioterapią zewnętrznymi wiązkami fotonów na niedokładności związane z realizacją tych planów”. Od 2022 r. trwa również współpraca naukowo-badawcza ŚCO z Politechniką Warszawską, w ramach której prowadzone są badania pól promieniowania w otoczeniu akceleratora z wykorzystaniem metod i detektorów rekombinacyjnych.

Dofinansowanie w ramach NSO

Inwestycje dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach „Narodowej strategii onkologicznej” w zakresie zadania „Doposażenie zakładów radioterapii – zakup systemów planowania radioterapii, doposażenia stacji planowania (w tym zakup nowych wersji) oraz doposażenie akceleratorów”. Całkowita wartość: 6 915 486,00 zł. Dofinansowanie: 6 902 940,00 zł.

Źródło: Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Czytaj także: Przełomowa terapia prenatalna ratunkiem dla dzieci z wrodzonymi malformacjami naczyniowymi

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.