Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o PRM

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o PRM oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister zdrowia.
− Wprowadzane rozwiązania mają usprawnić funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce oraz poprawić warunki i bezpieczeństwo pracy − podaje Ministerstwo Zdrowia.
Zwiększenie zatrudnienia personelu medycznego
Projekt zakłada m.in. zwiększenie zatrudnienia personelu medycznego poprzez utworzenie 3-osobowych zespołów ratownictwa medycznego oraz motocyklowych jednostek ratowniczych. Motocykle ratunkowe szybciej dotrą tam, gdzie karetka będzie miała trudności z dojazdem. MJR będą działać od początku maja do końca września, do 12 godzin dziennie. Będą kontraktowane w ramach umów zawieranych przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dodatki za pracę w niedzielę i święta oraz w dni wolne od pracy, a także szkolenia i wsparcie psychologiczne
Wprowadzane przepisy zagwarantują, że wszyscy medycy pracujący w ZRM dostaną takie same dodatki za pracę w niedziele i święta, w dni wolne od pracy i w nocy (45% lub 65% podstawowej pensji). Dziś takie prawo mają tylko ci, którzy pracują w zespołach stacjonujących przy szpitalu. Teraz dodatki otrzymają także medycy, którzy pracują w karetkach przy pogotowiu.
Nowe przepisy zapewnią członkom zespołów ratownictwa medycznego wsparcie psychologiczne, a także szkolenia z technik samoobrony oraz sposobów reagowania w trudnych sytuacjach, szczególnie radzenia sobie z agresywnymi pacjentami. To pokłosie ostatnich wydarzeń w Siedlcach, gdzie ratownik medyczny został śmiertelnie ugodzony nożem przez mężczyznę, który wezwał karetkę. Szkolenia mają odbywać się nie rzadziej niż raz na 5 lat. Finansowane będą ze środków publicznych.
Szybsza pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym i w izbie przyjęć
Pacjent przywieziony karetką będzie przyjęty do izby przyjęć lub na SOR w ciągu 15 minut. Każdy SOR ma obsługiwać maksymalnie 200 tys. mieszkańców, a karetka dojedzie do niego w nie więcej niż 45 minut.
Więcej dyspozytorów medycznych, szybsze przyjmowanie zgłoszeń
Po wybraniu numeru 999 połączymy się jak dotychczas bezpośrednio z dyspozytornią medyczną z pominięciem centrum powiadamiania ratunkowego. To oznacza szybsze przyjmowanie zgłoszeń. Zwiększona zostanie również liczba dyspozytorni medycznych − z 18 do 22. Nowe jednostki powstaną w największych województwach: małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim i śląskim.
Zatrudnianie nowych dyspozytorów będzie łatwiejsze, ponieważ wymagane doświadczenie zawodowe skróci się z 3 lat do roku. Planowane są również zmiany w szkoleniach dyspozytorów. Dodatkowe kursy uprawniające do pracy na tym stanowisku będą obowiązkowe tylko dla pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2024 r.
Lepiej wykwalifikowane kadry systemu PRM
Dzięki zmianie definicji lekarza do ZRM będą mogli dołączyć specjaliści intensywnej terapii. Lekarze i pielęgniarki pracujący w karetkach i na SOR będą musieli ukończyć kursy postępowania w stanach nagłych. Z kursów zwolnieni będą:
- lekarze specjaliści medycyny ratunkowej, intensywnej terapii, anestezjologii i intensywnej terapii,
- pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego lub w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki,
- osoby w trakcie specjalizacji w tych dziedzinach.
Świadek zdarzenia będzie mógł podać leki
Ważną zmianą jest też rozszerzenie definicji pierwszej pomocy. Nowe prawo pozwoli pomagać chorym w nagłych sytuacjach. Świadek wypadku będzie mógł podać poszkodowanemu leki, które ten ma przy sobie, aby mu pomóc i przerwać np. atak padaczkowy, wstrząs anafilaktyczny czy hipoglikemię. Również w szkołach i przedszkolach nauczyciele i opiekunowie będą mogli podać leki dzieciom przewlekle chorym.
− Na nowe rozwiązania przeznaczymy w 2025 r. 187 mln zł, a w 2026 r. 382 mln zł − informuje Ministerstwo Zdrowia.
Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, niezależnie od przyjętego projektu ustawy o PRM Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zaostrzeniem kar dla osób, które atakują ratowników medycznych. Natomiast Ministerstwo Zdrowia zapewni ratownikom kamizelki nożoodporne. Prowadzona jest również kampania informacyjna na temat roli i zadań ratowników medycznych.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Czytaj także: SOR w Wejherowie po przebudowie