Ruszyła budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego przy PUM - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRuszyła budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego przy PUM - dlaszpitali.pl

Ruszyła budowa kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego przy PUM

opm-dlaszpitali-budowa-kompleksu-przy-pomorskim-uniwersytecie-medycznym

Budowę kompleksu kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczęto oficjalnie we wtorek. Ma być gotowy w pierwszej połowie 2026 r.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński wyjaśnił we wtorek podczas konferencji prasowej, że zadanie obejmuje wybudowanie kompleksu o powierzchni blisko 50 tys. metrów kwadratowych. Ma się tam znaleźć Collegium Pharmaceuticum, Centrum Medycyny Translacyjnej, czternaście jednostek organizacyjnych, zaplecze dla poradni i bioinformatyki onkologicznej.

Nowy kompleks przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Ta inwestycja absolutnie odmieni nie tylko oblicze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ale także infrastrukturę i rzeczywistość medycyny w Szczecinie, w regionie, w tej części kraju i w tej części Europy powiedział prof. Machaliński.

Wyraził przekonanie, że zespoły naukowo-badawcze, dydaktyczne i lekarze – profesjonaliści medyczni uczelni, „mając do dyspozycji tak wspaniałe, ultranowoczesne warunki, zapewnią nie tylko kształcenie nowych kadr, nie tylko jeszcze lepsze warunki pracy naukowo-badawczej, ale przede wszystkim poprawią opiekę nad człowiekiem chorym, nad pacjentem”.

Dodał, że tak dużej inwestycji nie było jeszcze w historii uniwersytetu. – Ze wszystkimi dodatkowymi inwestycjami to ponad 1,5 mld zł. To milowy krok, który już wkrótce zupełnie zmieni medycynę w tej części Europymówił rektor. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa.

Kompleks w formule „zaprojektuj i wybuduj” zrealizuje konsorcjum firm z Korporacją Budowlaną DORACO jako liderem i PORR w charakterze partnera. Inwestycja, która powstanie naprzeciwko szpitala klinicznego PUM nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej ma być oddana do użytku w pierwszej połowie 2026 r.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Ponad pół miliarda złotych na utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej