Rozwój technologiczny w ochronie zdrowia znacznie przyspieszył. Trendy na 2024 rok
Dane zapisane w emocjach
W 2023 roku przebojem była generatywna sztuczna inteligencja tworząca teksty i obrazy na podstawie danych. Jednak to, co przykuwa moją uwagę w tym roku i czego rozwój będę obserwowała to EAI – sztuczna inteligencja emocjonalna. EAI jest w stanie rozpoznawać emocje tj. szczęście, złość, zmieszanie, smutek czy sentymentalizm nawet z delikatnych zmian w mimice twarzy i przekształcić je w dane. To bardzo ważne dla ochrony zdrowia. Rozpoznawanie nawet subtelnych różnic w nastroju, czy zachowaniu i odpowiednie reagowanie na nie przez sztuczną inteligencję, pomoże ludziom zmagającym się z chorobami psychicznymi, a także z chorobami przewlekłymi, żyć w lepszym komforcie. Szczególnie przyczyni się do zwiększenia efektywności terapii online, dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjenta, może także monitorować zachowanie badanego i pomóc w diagnozowaniu zaburzeń psychicznych. Jednak pamiętajmy, że jest to jedynie wsparcie procesu terapeutycznego, rozwiązania technologiczne nie zastąpią kontaktu ze specjalistą.
Szkolenia na wyższym poziomie
Obserwujemy stały rozwój wirtualnej rzeczywistości i jej zastosowania w medycynie szczególnie przy szkoleniu personelu. Technologia ta pozwala na symulowanie przebiegu zabiegu operacyjnego czy objawów danego pacjenta, co może być pomocne w doskonaleniu procesu diagnozowania oraz sztuki chirurgicznej.
Tkanki prosto z drukarki
Druk 3D wykorzystywany jest już do tworzenia protez i implantów dentystycznych, sprzętu rehabilitacyjnego oraz medycznego, a także planowania przedoperacyjnego. Jednak przyszłością tej technologii i ogromnym jej potencjałem jest biodruk, czyli drukowanie tkanek ludzkich, które będą mogły zastąpić naturalne organy. W obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na przeszczepy narządów, technologie pozwalające na ich produkcję stają się jednymi z najbardziej pożądanych innowacji. Będziemy w stanie zapewnić pacjentom nowe szanse na zdrowie i życie, eliminując długi czas oczekiwania na przeszczepy oraz ryzyko odrzutu. Bez wątpienia biodruk jest obiecującym kierunkiem rozwoju druku 3D i przyniesie rewolucję w dziedzinie medycyny.
Bezpieczeństwo odmieniane przez wszystkie przypadki
Niezwykle ważnym tematem jest zapewnienie bezpieczeństwa danych pacjentów. Obserwujemy szereg cyberataków na placówki ochrony zdrowia i próby, niestety też skuteczne, wykradzenia tych szczególnie wrażliwych informacji medycznych. Tutaj znaczącą rolę, mam nadzieję, odegra możliwość zastosowania technologii blockchain, która zapewniłaby prywatność pacjentów i ułatwiła wymianę informacji między podmiotami opieki zdrowotnej. Jednak na ten moment nie ma ona jeszcze szerokiego zastosowania w medycynie.
Technologia rewolucjonizująca medycynę to Graal naszych czasów, jednak zachodzące zmiany powinny uwzględniać społeczeństwo, w którym żyjemy. Konieczne jest zapewnienie równego dostępu do opieki medycznej opartej na AI, aby uniknąć pogłębiania nierówności zdrowotnych. Ważna jest także samoświadomość i dbanie o swoje zdrowie. Technologie mogą dostarczać informacji i wsparcia w utrzymaniu zdrowego stylu życia, ale ostateczna odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas. Musimy być świadomi swoich nawyków i podejmować odpowiednie działania w celu utrzymania jak najlepszej kondycji.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Sztuczna inteligencja ułatwi naukę komunikacji ze starszymi pacjentami