REZUM – małoinwazyjna alternatywa dla leczenia chirurgicznego
Postępowanie po zabiegu i ryzyka powikłań

REZUM jest minimalnie inwazyjną, endoskopową procedurą chirurgiczną bezpieczną dla pacjenta i w porównaniu do innych zabiegów cechuje go mniejsze ryzyko wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych. Niemniej jednak, tak jak każda procedura chirurgiczna, wiąże się z możliwością wystąpienia krótkotrwałych powikłań po zabiegu, wśród których mogą wystąpić bolesne oddawanie moczu, występowanie krwi w moczu lub nasieniu, częste oddawanie moczu, jak również niemożność oddania moczu lub całkowitego opróżnienia pęcherza. Dolegliwości te w większości przypadków ustępują samoczynnie do 2 tygodni po zabiegu. Warto podkreślić, że metodę REZUM cechuje wysoka skuteczność leczenia zaburzeń mikcji towarzyszących łagodnemu przerostowi prostaty, a nawrotowość dolegliwość wynosi 20% na 4 lata – podsumowuje dr Marek Zawadzki.
Wszystkim pacjentom po zabiegu zaleca się ograniczenie forsownej aktywności do momentu usunięcia cewnika, który pozostawiany jest na 3 do 5 dni po zabiegu. Dodatkowo pacjentom rekomenduje się wstrzemięźliwość seksualną do ok. 2 – 4 tygodni po zabiegu, gdyż jest to okres, w którym następuje gojenie się gruczołu krokowego.
Metoda REZUM, to korzyści dla pacjentów
Po pierwsze bezpieczeństwo procedury, ponieważ zabieg nie wiąże się z interwencją chirurgiczną i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jest również minimalnie inwazyjną procedurą – cały zabieg wykonywany jest endoskopowo przez cewkę moczową. Brak konieczności hospitalizacji, to kolejna z korzyści – pacjent opuszcza szpital w tym samym dniu, ponadto krótki jest też czas cewnikowania. Metoda REZUM pozwala na otrzymanie lepszego efektu urodynamicznego – u pacjentów od 3 tygodni po zabiegu obserwuje się lepszy przepływ moczu i większy komfort podczas jego oddawania, jak również umożliwia zachowanie prawidłowych funkcji seksualnych w zakresie wzwodu i erekcji. Daje też niskie ryzyko uszkodzenia zwieracza dróg moczowych, a co za tym idzie uszkodzenia funkcji prawidłowego trzymania moczu. Możliwość wykorzystania techniki REZUM jest alternatywą do leczenia farmakologicznego, jak również u pacjentów z objętością gruczolaka do 80 ml.
Przeciwskazania do zabiegu
Przeciwskazaniem do zabiegu jest wcześniejsza interwencja chirurgiczna lub zabieg w obrębie prostaty. Do zabiegu nie kwalifikują się również pacjenci z nawracającym i aktywnym zakażeniem dróg moczowych oraz ci, u których badania z krwi pokazały nieprawidłowe wartości PSA > wartości prawidłowej dla wieku chorego, jak również u których wynik oceny zalegania moczu po mikcji (PVR) jest większy niż 300 ml.
Przygotowanie do zabiegu
Celem kwalifikacji do zabiegu konieczne jest odbycie wizyty u lekarza prowadzącego – urologa oraz dostarczenie wyników badań takich jak: USG z oceną zalegania po mikcji, uroflowmetrii czyli badania przepływu, aktualnego oznaczenia oraz biopsji TRUS lub rezonansu magnetycznego (celem wykluczenia choroby nowotworowej prostaty). Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Posiew moczu przez zabiegiem powinien być jałowy a przypadku dodatniego niezbędne jest kilkudniowe przyjmowanie antybiotyku celowanego. Często podczas wizyty kwalifikującej wykonywane jest także badanie per rectum oraz USG przezodbytnicze, celem dokładnej oceny wielkości gruczołu krokowego.
Źródło: mat. prasowe