Rewolucja w leczeniu pacjentów pulmonologicznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRewolucja w leczeniu pacjentów pulmonologicznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Rewolucja w leczeniu pacjentów pulmonologicznych w Czerwonej Górze

opm-dlaszpitali-pulmonologicznych
fot. WSS w Czerwonej Górze

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze nadeszła nowa era w leczeniu chorób pulmonologicznych. Wszystko dzięki wprowadzeniu systemu robotycznego Versius CMR Surgical. Pierwsze zabiegi zrealizowane pod okiem włoskiego specjalisty prof. Lorenzo Rosso otwierają nowy rozdział w torakochirurgii w Polsce.

Między 16 a 18 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze przeprowadzono serię przełomowych operacji. Miały tu miejsce pierwsze w Polsce robotyczne zabiegi torakochirurgiczne przy użyciu systemu Versius CMR Surgical. Kierownik Oddziału VIII Chirurgii Klatki Piersiowej dr Grzegorz Garbas oraz lek. Tomasz Kossak wykonali je pod nadzorem włoskiego eksperta – prof. Lorenzo Rosso z Polikliniki w Mediolanie.

To jest kolejna rewolucja w leczeniu pacjentów pulmonologicznych w naszym szpitalu. Nieustannie staramy się zapewnić im najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki i leczenia. Szpital jest wyposażony w bardzo dobry sprzęt do diagnostyki pulmonologicznej, a obecnie wchodzimy w nową erę – erę robotyki. Operacje robotyczne są bardziej precyzyjne niż laparoskopowe, co pozwala pacjentom szybciej wracać do zdrowiamówi Youssef Sleiman, dyrektor WSS w Czerwonej Górze.

Najpierw solidne przygotowanie

Jak zaznacza lek. Tomasz Kossak, przygotowania do pracy na platformie Versius składały się z czterech etapów. – Zaczęliśmy od szkolenia teoretycznego. Następnie przeszliśmy szkolenie wirtualne, ćwiczenia na konsoli oraz szkolenie na manekinach. Kulminacją było przeprowadzenie zabiegu pod nadzorem doświadczonego chirurga, tzw. preceptorarelacjonuje lek. Tomasz Kossak.

Świat dąży do unowocześnienia technik operacyjnych i zmniejszenia inwazyjności zabiegów. W naszym szpitalu zabiegi robotyczne wykonują już urolodzy, a chirurdzy niedawno dołączyli do tego grona. My, jako czwarty oddział torakochirurgiczny w Polsce, wchodzimy teraz w technikę robotycznąpodkreśla dr Grzegorz Garbas.

Wreszcie torakochirurgia robotyczna

Tym samym szpital w Czerwonej Górze dołącza do prestiżowego grona ośrodków w Polsce, które przeprowadzają operacje torakochirurgiczne z użyciem systemów robotycznych. Wcześniej takie zabiegi wykonywano tylko w Bydgoszczy, Warszawie i Kielcach. Jednocześnie placówka w Czerwonej Górze jest jedynym ośrodkiem w kraju przeprowadzającym operacje przy użyciu systemu Versius.

Ultrawspółczesne leczenie przy użyciu robotów jest bardziej precyzyjne niż tradycyjna laparoskopia. Robot jest urządzeniem, które precyzyjnie potrafi manipulować wewnątrz pacjenta, co daje nam komfort pracy i pozwala na bardziej precyzyjne wykonywanie zabiegów. Dzięki temu pacjenci szybciej wracają do zdrowia, a to jest naszym celem – by pacjent był dobrze leczony i jak najszybciej opuszczał szpital w dobrym stanie zaznacza Youssef Sleiman.

Jeszcze więcej zabiegów dla pacjentów pulmonologicznych

Zrealizowane i planowane na przyszłość operacje obejmują zabiegi resekcyjne w przypadku chorób nowotworowych, takie jak lobektomie i segmentektomie, a także resekcje guzów śródpiersia i wykonywanie limfadenektomii. – Jest cała gama zabiegów operacyjnych, które są właściwie dedykowane technice robotycznejmówi dr Grzegorz Garbas.

Pierwsza seria zabiegów w szpitalu w Czerwonej Górze była wykonywana pod nadzorem prof. Lorenzo Rosso, który jest autorytetem w dziedzinie chirurgii robotycznej i torakochirurgii. Na co dzień pracuje w Poliklinice w Mediolanie, a także wykłada na tamtejszym uniwersytecie.

Chirurgia robotyczna, szczególnie w przypadku torakochirurgii, jest bezpiecznym sposobem przeprowadzania operacji dla pacjenta. Roboty oferują większą precyzję i możliwość manewrowania w wąskich przestrzeniach, co jest trudniejsze do osiągnięcia tradycyjnymi instrumentami. Urządzenie, z którego korzystają lekarze ze szpitala w Czerwonej Górze, zmienia przyszłość torakochirurgiizapewnia profesor.

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze

Czytaj także: Pierwsza operacja z wykorzystaniem przełomowego systemu w leczeniu migotania przedsionków

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.