Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi już otwarte

Jedno z najnowocześniejszych centrów leczenia nowotworów w Polsce powstało w łódzkim Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego. Centrum pozwoli na to, by każdy pacjent mógł być u łódzkich Bonifratrów leczony kompleksowo: od diagnozy po terapię. Wszystko to w ramach kontraktu z NFZ, czyli z punktu widzenia pacjenta bezpłatnie.
Co powstało w szpitalu?
Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych będzie działać w nowym skrzydle szpitala. Obiekt liczy 1400 m2 i był budowany przez kilkanaście miesięcy. Zlokalizowano w nim Zakład Diagnostyki Obrazowej, Oddział Onkologii Klinicznej i Chemioterapii, a także bardzo ważną dla działania całej placówki Centralną Sterylizatornię.
Jednak to nie wszystko. Rozbudowa objęła także istniejący budynek, dzięki czemu w szpitalu przybyła nowa sala operacyjna, dwukrotnie powiększono salę wybudzeń, wzrosła liczba łóżek. Powiększony został także Oddział Medycyny Paliatywnej w istniejącym, głównym gmachu szpitala.
Co zyskuje pacjent szpitala?
- kompleksową diagnostykę i leczenie chorób onkologicznych,
- krótszy czas oczekiwania na zabiegi i operacje, wykonywane z użyciem najnowocześniejszej, wysokospecjalistycznej aparatury i sprzętu medycznego,
- krótszy czas hospitalizacji poprzez nowe procedury chirurgiczne w szpitalu,
- szpital zwiększy liczbę zabiegów i operacji o 25%,
- szersza dostępność do świadczeń onkologicznych i z zakresu onkohematologii,
- zwiększenie liczby specjalistycznych badań diagnostycznych (tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny),
- o 40% zwiększy się liczba łóżek na oddziale paliatywnym.
– Ta inwestycja umożliwi nam także wdrożenie nowych procedur zabiegowych, co zdecydowanie skróci czas hospitalizacji, a tym samym ułatwi dostęp do oferowanych przez nas świadczeń medycznych – mówi Mateusz Kuzdak, prezes Szpitala Zakonu Bonifratrów w Łodzi.
Szersza diagnostyka obrazowa
W nowo wybudowanym skrzydle szpitala powstał nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej, który umożliwi pacjentom szybki i bezpłatny dostęp do wysokospecjalistycznych badań w ramach kontraktu z NFZ. W skład zakładu wchodzą m.in. gabinety USG (w tym jeden dostosowany do wykonywania biopsji pod kontrolą USG), dwa aparaty RTG, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, który został zakupiony specjalne dla potrzeb zakładu ze środków rządowego Funduszu Wsparcia Przeciwdziałania COVID-19 na potrzeby mieszkańców Województwa Łódzkiego.
Zakład został usytuowany poza głównym kompleksem szpitalnym. Zapewni to łatwy dostęp do diagnostyki pacjentom, którzy chcą skorzystać z badań ambulatoryjnie, poza leczeniem szpitalnym.
Nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej daje pacjentom szpitalnym stały dostęp do wysokospecjalistycznych badań, a tym samym ułatwia szybką diagnostykę chorych przebywających w szpitalu, a także pacjentów poradni specjalistycznych szpitala, leczących się tu w ramach umowy z NFZ.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Trwa badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą