Raport: Sytuacja ukraińskich pacjentów i medyków przebywających w Polsce
Relacje służbowe
Mimo iż dobrze oceniają swoje relacje ze współpracownikami (22 spośród 29 osób) i przełożonymi (17 spośród 29 osób), to jednak cieniem kładzie się niezbyt dobra znajomość języka polskiego i brak uprawnień lub kwalifikacji do wykonywania niektórych czynności lub podejmowania niektórych decyzji.
Oprócz tego badani odczuwają trudności związane z rozłąką z bliskimi (16 osób spośród 29), trudności językowe (14 osób) i trudności materialne (14 osób).
Najbardziej dotkliwą barierą dla medyków z Europy Wschodniej związaną z uzyskiwaniem pracy w Polsce jest dla badanych opanowanie języka polskiego (22 osoby spośród 29) oraz załatwianie spraw urzędowych (wiza, zezwolenia, decyzje, itp.) (17 osób).
Cudzoziemcy mają kłopot z dostępem do szkoleń językowych, w tym ze specjalistycznej terminologii medycznej oraz o pomoc w formalnym uzyskaniu zatrudnienia w Polsce. Wskazują także na potrzebę sprawdzonych informacji dotyczących procesu zatrudniania oraz na pomoc w załatwieniu mieszkania na okres bezpośrednio po przyjeździe.
Dlaczego Polska?
Zdecydowana większość ankietowanych wybrała Polskę ze względu na bliskość kulturową i językową (59,4 proc.), realną możliwość pracy w wyuczonym zawodzie medyka (50,5 proc.) oraz bliskość logistyczną do miejsca pochodzenia (49,5 proc.). Natomiast ich decyzje o podjęciu migracji spowodowane były najczęściej poczuciem zagrożenia związanym z wojną i sytuacją polityczną (59,4 proc.), niskimi zarobkami (45, proc.) i niskim komfortem życia w kraju pochodzenia (34,7 proc.).
Ukraińscy pacjenci
W Polsce przebywa obecnie około 3 milionów Ukraińców. Na podstawie Ustawy z dn. 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uchodźcy z Ukrainy mogą nieodpłatnie korzystać z niektórych świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce, których koszty pokrywa NFZ.
Podobnie jak w przypadku medyków, Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej na początku tego roku przeprowadziła badania ankietowe. Respondenci to głównie osoby o statusie uchodźcy, ale także ci mieszkających w naszym kraju dłużej jako pracownicy lub studenci.
Ukraińscy pacjenci w Polsce chcą być dobrze poinformowani na temat:
- możliwości korzystania z usług polskiej służby zdrowia (potrzebę tę odczuwa 65 proc. badanych),
- dostępu do lekarza rodzinnego lub pediatry (63 proc.),
- dostępu do badań diagnostycznych (5 proc.).
Badani chcieliby mieć dostęp do aktualnych i rzetelnych informacji o możliwościach skorzystania z wybranych usług medycznych w Polsce (66 proc.), dostosowanie usług medycznych dla Ukraińców (ukraińscy lekarze, materiały w języku ukraińskim, informacje o lekach w języku ukraińskim) (57 proc.), pomoc w umawianiu do lekarzy specjalistów i specyficznych usług medycznych (55,proc.).
Czego oczekują?
Pacjenci z Ukrainy oczekują możliwości szybkiego umówienia się na wizytę u lekarza (72 proc.), możliwości komunikowania się z lekarzem w swoim języku ojczystym (54 proc.) oraz wysokich kompetencji i wiedzy medycznej lekarza (4 proc.).
Zdecydowana większość Ukraińców przebywających obecnie w Polsce korzystała już z konsultacji lekarza rodzinnego, wizyt u lekarzy specjalistów oraz usług stomatologa. Czy zgodziliby się na wnoszenie opłat za korzystanie z tych usług? Tak, pod warunkiem przyspieszenia dostępu do usługi, ale zdecydowanie preferują usługi nieodpłatne.
W badaniach uczestniczyło 317 osób, zdecydowana większość z nich to kobiety, najczęściej były to osoby w wieku do 40 lat, przebywające w Polsce od kilkunastu miesięcy, przeważnie utrzymujące się samodzielnie. Czują się one dobrze zintegrowane w naszym kraju, planują powrót do swojej ojczyzny, ale nie w najbliższym czasie, kiedy trwa tam wojna.
Źródło: Serwis Zdrowie