Raport FPP: W jaki sposób zoptymalizować leczenie pacjentów z rakiem prostaty? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Raport FPP: W jaki sposób zoptymalizować leczenie pacjentów z rakiem prostaty?

Nasze społeczeństwo się starzeje, co ma bezpośredni wpływ na stały wzrost rozpoznawania raka. (…) Wcześnie zdiagnozowany rak stercza daje szanse na trwałe wyleczenie, a w Polsce obecnie zajmuje on drugie miejsce, jeśli chodzi o zgony. Więc tracimy naszych pacjentów zwracał uwagę prof. dr hab. n. med. Paweł Wiechno, Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Ekspert podkreślił, że z perspektywy onkologa klinicznego niezbędna dla lekarza jest możliwość wyboru najlepszego leku dla pacjenta, a nie dopasowywanie się do tej terapii, za którą są zwracane pieniądze. – Kluczowe jest przesunięcie nowoczesnych terapii na wczesne etapy leczenia. Im później wkroczymy, np. z intensyfikacją leczenia hormonalnego, efekty są mniej spektakularne i utrzymują się krócejpowiedział. – Programy lekowe powinny być sprawnie modyfikowane w zależności od tego, jaka jest ich późniejsza ocenapodsumował.

Zarówno raport, jak i uczestnicy konferencji, wskazywali na ogromne znaczenie edukacji społeczeństwa w kontekście dbałości o zdrowie. – Bez edukacji ani rusz i to musi być już edukacja szkolna, która wytworzy w młodych ludziach potrzebę dbania o zdrowie. Jeżeli jej nie wprowadzimy, będziemy mieć tak późno diagnozowane nowotwory jak obecniemówiła Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Dobrze, że w raporcie wskazano, że należy poszerzać edukację. Powinniśmy szeroką ławą ruszyć do lekarzy rodzinnych, zająć się mało zaopiekowaną kwestią edukacji szkolnejwtórował jej prof. Wiechno.

Tego samego zdania była posłanka Barbara Dziuk, przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej ds. onkologii.

Edukacja przede wszystkim. Od nas zależy mobilizacja i świadomość zagrożeń, wynikających z tej choroby. Diagnostyka na wczesnym etapie to standard, do którego zmierzamy. Zapraszam Państwa do parlamentu, gdzie będziemy o tym rozmawiać. Musimy nadawać kierunek i wszystkich edukowaćzaznaczyła parlamentarzystka.

Według Doroty Korycińskiej równie istotna jak edukacja jest powszechnie dostępna informacja o możliwości wykonania badań.

Tym zajmują się organizacje pacjentów, ale bez wsparcia systemowegozaznaczyła. Jej zdaniem bardzo ważnym kanałem dotarcia do mężczyzn i przekonania ich do profilaktycznych badań są kobiety – partnerki, żony i przyjaciółki. – Mężczyźni traktują ten temat jako nieco wstydliwy. A dobrze by było, aby zadbali o własną profilaktykę. Natomiast kobiety są w stanie skutecznie zachęcić ich do wizyty u lekarzamówiła prezeska Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

Źródło: PAP MediaRoom

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy