Raport: czy Polacy boją się badań klinicznych? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRaport: czy Polacy boją się badań klinicznych? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Raport: czy Polacy boją się badań klinicznych?

Motywacje i bariery udziału w badaniach

Najważniejszą i najczęstszą motywacją udziału w badaniach klinicznych jest dla respondentów szansa na wyleczenie chorób, w przypadku których inne metody zawiodły (66%). To prawie dwa razy więcej wskazań niż w przypadku innych, ważnych korzyści wynikających z udziału w badaniach klinicznych, takich jak, m.in. możliwość zapoznania się z innowacyjnymi i badanymi terapiami (36%) oraz możliwość wzięcia udziału w badaniach przesiewowych i diagnostycznych poprzedzających zakwalifikowanie do badań klinicznych (25%). – Niezależnie od innowacyjnej terapii pacjent w badaniu klinicznym jest objęty skrupulatnym i regularnym nadzorem diagnostycznym oraz medycznym. Dlatego opieka medyczna związana z uczestnictwem w badaniu jest postrzegana jako istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji przez pacjentówpodkreśla Łukasz Bęczkowski. Wśród motywacji uwagę przykuwa także duży wpływ pozytywnej opinii innych osób jako argument przemawiający za udziałem w badaniu, szczególnie w populacji ankietowanych w wieku 18-24 lata.

Jak wynika z raportu Pratia, w świadomości społecznej nadal panuje jednak głęboko zakorzenione przekonanie, że badania kliniczne mogą mieć negatywne skutki uboczne (58%). Pojawia się także strach przed niezbadaną terapią (39%). Nasuwa się zatem pytanie – czy obawy te są słuszne? – Podstawą prowadzenia badań klinicznych jest bezpieczeństwo każdego pacjenta. Badania nowych leków prowadzi się w sposób ściśle regulowany i minimalizujący ryzyka dla pacjentów w podziale na fazy I – IV. Badany lek może przejść do kolejnego etapu badań, przy udziale większej populacji pacjentów, jedynie gdy poprzednie fazy potwierdziły jego bezpieczeństwo i nie podważyły skuteczności. Każde badanie musi zostać zaaprobowane przez właściwe urzędy oraz komisję bioetyczną oceniającą korzyści i ryzyka dla pacjenta związane z uczestnictwem w danym badaniu klinicznym. Pacjent pozostaje pod ścisłym nadzorem klinicznym oraz diagnostycznym, aby zminimalizować ryzyko i pomóc ocenić skuteczność terapii – wyjaśnia ekspert Pratia. – Ludzie obawiają się udziału w badaniach klinicznych, to jest naturalne, generalnie to w ogóle mamy lęk przed badaniami. Takie lęki należy jednak przełamywać i bardziej skupić się na korzyściach – podsumowuje dr Konrad Maj.

Trzecią istotną barierą udziału w badaniach klinicznych jest konieczność odbywania cyklicznych wizyt w ośrodkach badawczych. Coraz częściej udaje się ją jednak ograniczyć lub wręcz wyeliminować. – Coraz powszechniej wykorzystywane rozwiązania telemedyczne znajdują zastosowanie również w obszarze badań klinicznych. Ich rolą jest ułatwienie dostępu do badań klinicznych większej liczbie pacjentów oraz zmniejszenie potencjalnych niedogodności dla pacjentów związanych z uczestnictwem w badaniu. Jesteśmy świadkami zmiany podejścia do prowadzenia badań klinicznych. Innowacyjne, zdecentralizowane i wykorzystujące technologie cyfrowe modele z pewnością będą korzyścią dla pacjentów, jak i rozwoju medycynyopowiada Łukasz Bęczkowski.

Jak zmienić świadomość i nastawienie do badań klinicznych?

Każda pozytywna zmiana w społeczeństwie zaczyna się od postaw. Badania kliniczne są sprawą bardzo ważną i pilną, z uwagi na to, że chodzi o ludzkie zdrowie i życie tu i teraz, a w bardziej długofalowej perspektywie – o postęp medycyny podkreśla dr Maj.

– “Raport »Świadomość Polaków na temat badań klinicznych – Pratia 2022«” to nasz przyczynek do kolektywnej pracy tysięcy lekarzy, ekspertów i orędowników nauki. Mamy nadzieję, że pomoże on jeszcze skuteczniej przekazywać rzetelną wiedzę i ułatwi pacjentom dostęp do opieki, której potrzebują podkreśla Łukasz Bęczkowski.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.