Publikacja naukowców z SCCS w „Nature Reviews Cardiology” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPublikacja naukowców z SCCS w „Nature Reviews Cardiology” - dlaszpitali.pl

Publikacja naukowców z SCCS w prestiżowym „Nature Reviews Cardiology”

opm-dlaszpitali-nature-reviews-cardiology
fot. SCCS/SCHD/FB

Praca dotycząca powikłań neurologicznych inwazyjnych procedur sercowo-naczyniowych ukazała się właśnie w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature Reviews Cardiology”. Dokument ekspercki przygotowała międzynarodowa grupa badaczy. Znalazło się trzech kardiologów związanych ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. W grupie autorów są prof. Radosław Lenarczyk, dr hab. Jacek Kowalczyk oraz dr hab. Roland Fiszer.

Artykuł „Clinical and subclinical acute brain injury caused by invasive cardiovascular procedures” zamieszczono właśnie na portalu „Nature Reviews Cardiology”. To prestiżowe czasopismo, w którym publikowane są najważniejsze informacje z badań, komentarze, wiadomości, opinie i recenzje istotne dla praktykujących kardiologów i naukowców zajmujących się badaniami nad układem sercowo-naczyniowym.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich 50 lat na całym świecie znacznie wzrosła liczba zabiegów sercowo-naczyniowych, które nieodłącznie są związane z ryzykiem zarówno okołozabiegowego, jak i pozabiegowego uszkodzenia mózgu. Zespół 20 międzynarodowych naukowców z różnych dziedzin, obejmujących m.in. kardiologię, kardiochirurgię i neurologię, przeanalizował prace dotyczące powikłań mózgowych zabiegów sercowo-naczyniowych, a następnie podsumował dostępną wiedzę w rozdziałach dotyczących rozpowszechnienia problemu, objawów klinicznych, podłoża patofizjologicznego, diagnostyki i leczenia, ale także zapobiegania ostrego uszkodzenia mózgu (ABI) u pacjentów poddawanych różnego typu zabiegom sercowo-naczyniowym. Zaproponowano ponadto zestaw zaleceń, które mogą być przydatne w zapobieganiu, diagnostyce i leczeniu tych powikłań. Zidentyfikowano również obszary, w których posiadamy niewystarczającą wiedzę na temat ABI i zaproponowano potencjalne kierunki badań w przyszłości.

Tutaj przeczytacie publikację, natomiast tu krótki wywiad z jej autorami z SCCS.

Źródło: Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Czytaj także: Szpital w Łomży będzie miał salę hybrydową z angiografem