Przebieg COVID-19 jest różnicowany przez hormony - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzebieg COVID-19 jest różnicowany przez hormony - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Przebieg COVID-19 jest różnicowany przez hormony

opm-dlaszpitali-przebieg-covid-19-jest-roznicowany-przez-hormony
fot. iStock

Hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg COVID-19. Mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie powiedziała, że kobiety, szczególnie przed pięćdziesiątką, rzadziej cierpią na ostre infekcje COVID-19 niż mężczyźni, co ma związek m.in z pozytywnym działaniem estrogenów na układ sercowo-naczyniowy.

Chodzi o działanie przeciwzapalne, poszerzenie ściany tętnicy, poprawę funkcji nabłonka naczyń krwionośnych. Estrogeny z jednej strony chronią przed cięższymi objawami COVID-19, ale z drugiej mogą wpłynąć na rozwój objawów długoterminowych, na tzw. long-covid lub post-covid. Może się z tym wiązać także hipoteza podłoża autoimmunologicznego long-covid, która zdaje się uzasadniać częstsze występowanie tego zespołu u kobietprzekazała prof. Szuster-Ciesielska.

W rzeczywistości odpowiedź immunologiczna powiązana z genami i gospodarką hormonalną jest silniejsza u kobiet niż u mężczyzn, co stanowi miecz obosieczny: skutki ostrego COVID-19 są cięższe u mężczyzn, ale reakcje autoimmunologiczne są częstsze u kobietzwróciła uwagę wirusolog.

Zapytana o przyczyny częstszego występowania długotrwałych objawów COVID-19 u kobiet przed menopauzą, wskazała, że prawdopodobnie wiąże się to z silną współpracą hormonów i układu odpornościowego, która może potęgować objawy longcovidowe.

Czytaj też: Nowy preparat do leczenia COVID-19 zatwierdzony na terenie UE

Komentarze

Strefa wiedzy

657 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy