Prywatna opieka zdrowotna w czasie pandemii
Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat, Polacy w czasie pandemii częściej korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej. Badanie będące częścią monitorowania wpływu pandemii na życie Polaków zostało przeprowadzone 22 marca 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych.
Pierwsze pytanie badania dotyczyło odczuwanych przez respondentów utrudnień w bezpośrednich kontaktach z lekarzem. Ankietowani jednoznacznie wskazali na występowanie trudności w kontaktach z pracownikami służby zdrowia. Aż 72,5% Polaków zauważyło takie utrudnienia. Tylko co czwarty ankietowany nie zgłosił problemów w kontaktach z lekarzami.
Korzystanie z porad lekarskich w pandemii
Ponad połowa Polaków (57,3%) deklaruje, że korzystało z porad lekarskich w ciągu ostatnich siedmiu dni:
- dla 31,5% z nich była to zdalna pomoc lekarska;
- 22,6% udało się do lekarza rodzinnego lub przychodni POZ;
- 14,1% skorzystało z poradni specjalistycznej;
- 13,8% odwiedziło gabinet prywatny.
Pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) szukało 4,1% respondentów, zaś nocnej pomocy lekarskiej (NPL) 1,5% .
Zapytani o to, u jakiego specjalisty chcieliby uzyskać poradę w najbliższym czasie, uczestnicy sondażu wymieniali najczęściej okulistę (21,3%), dermatologa (20,3%), ginekologa (19,4%). Z porady ortopedy czy pediatry zamierza skorzystać co dziesiąty ankietowany. Potrzeby uzyskania konsultacji lekarskiej nie ma natomiast 16,6% pytanych.
Prywatna opieka zdrowotna w dobie koronawirusa
Już niemal co trzeci Polak częściej niż przed pandemią korzysta z usług, jakie oferuje prywatna opieka zdrowotna. Z własnej kieszeni za leczenie płacą przy tym częściej kobiety (36,7%) niż mężczyźni (27,3%). Blisko połowa, bo 47,9% uczestników sondażu BioStat przyznało ponadto, że nie miało możliwości odbycia wizyty finansowanej przez NFZ. Z tego też powodu ankietowani zostali zmuszeni do skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Za leczenie z własnej kieszeni i w tym przypadku kobiety płacą częściej niż mężczyźni (55,1% kobiet i 40,4% mężczyzn).
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Wpływ pandemii na życie i zdrowie Polaków