Protest medyków. Brak porozumienia między protestującymi a rządem
Zaplanowane na wtorek rozmowy między przedstawicielami rządu a protestującymi zostały odwołane. Komitet Protestacyjno-Strajkowy poinformował na zorganizowanej w Białym Miasteczku 2.0 konferencji prasowej, że medycy nie pójdą na spotkanie z ministrem zdrowia.
We wtorek, 14 września, miało dojść do spotkania protestujących medyków z przedstawicielami rządu. Do rozmowy zachęcał minister zdrowia Adam Niedzielski. Spotkanie nie odbyło się z powodu nieobecności premiera Mateusza Morawieckiego.
Komitet protestacyjny od początku wskazywał na konieczność spotkania z szefem rządu, ten jednak nie zamierza wziąć udziału w negocjacjach. – Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia, prerogatywy do tego, żeby jako minister konstytucyjny dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym prowadzić – powiedział minister Niedzielski. Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia zapowiada, że bez udziału premiera spotkania nie będą się odbywać.
Nowy wiceminister zdrowia
W poniedziałek, 13 września Adam Niedzielski powołał nowego wiceministra zdrowia. Stanowisko objął Piotr Bromber, były szef lubuskiego oddziału NFZ. Bromber ma odpowiadać m.in. za dialog z protestującymi. – Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się tymi sprawami, które teraz są z naszego punktu widzenia najbardziej palące. Mówię tutaj o dialogu społecznym, ale tez o rozwoju kadr – powiedział minister zdrowia.
Ogólnopolski protest medyków rozpoczął się 11 września. Po zakończeniu przemarszu przez Warszawę protestujący zainaugurowali powstanie Białego Miasteczka 2.0, nawiązując tym samym do strajku pielęgniarek z 2007 roku. Na terenie Miasteczka prowadzone są m.in. warsztaty i panele dyskusyjne, a kolejne dni strajku poświęcone są poszczególnym gałęziom ochrony zdrowia. Uczestnicy protestu zapowiedzieli, że Białe Miasteczko będzie istnieć do czasu spełnienia wszystkich postulatów.
Czytaj także: Postulaty protestujących medyków. Czego oczekują od rządu?