Powstaje pakiet rekomendacji, jak budować i modernizować polskie szpitale
18 mld zł z KPO ma zostać zainwestowanych w obszarze ochrony zdrowia. 19 listopada w warszawskiej Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego rozpocznie się projekt, którego efektem ma być pakiet rekomendacji i wytycznych. Ich wdrożenie może sprawić, że polskie szpitale będą modernizowane i budowane zgodnie z najlepszymi europejskimi standardami.
Pakiet rekomendacji i wytycznych ujrzy światło dzienne w 2025 r., a będzie powstawał po raz pierwszy na taką skalę w tym obszarze w Polsce metodą partycypacyjną. W dyskusje moderowane przez ekspertów z zakresu budowy placówek medycznych będą zaangażowane środowiska lekarzy, pielęgniarek, pacjentów, technologów medycznych i przedstawicieli działów inwestycyjnych szpitali oraz architektów i przedstawicieli firm, które dysponują technologiami pozwalającymi już dziś budować najbardziej zaawansowane placówki medyczne.
– Polska ma ambicję związaną z modernizacją i budową nowoczesnych placówek medycznych. Dedykowano na to 18 mld zł z KPO, co pozwoli wprowadzić szereg ulepszeń w systemie ochrony zdrowia. Tylko na renowację szpitali onkologicznych Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć blisko jedną trzecią tej puli, o czym poinformowało już w październiku. Uważam, że ta szansa to równocześnie duże wyzwanie optymalnego wykorzystania tych środków. Jako wiodący producent materiałów budowlanych chętnie będziemy służyć pomocą zarówno ministerstwu, jak i dyrekcjom polskich szpitali w zakresie doboru najlepszych rozwiązań, gwarantujących komfort dla pacjentów oraz skracających ich powrót do pełni sił – zapewnia Joanna Czynsz-Piechowiak, prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce i Ukrainie, inicjatora projektu powstania rekomendacji.
Nie tylko prace eksperckie, ale też spotkania warsztatowe
Do zbudowania pakietu rekomendacji, poza pracami eksperckimi, mają prowadzić spotkania warsztatowe. Docelowo wezmą w nich udział przedstawiciele wszystkich interesariuszy korzystających z budynków ochrony zdrowia, w szczególności szpitali. Pierwsze ze spotkań odbędzie się już 19 listopada w warszawskiej Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.
– Czego od architektury nowoczesnego szpitala oczekuje pacjent, a czego personel medyczny, dla najwyższego komfortu pracy i leczenia? To przykład pytania, które zadamy na pierwszym spotkaniu warsztatowym przedstawicielom lekarzy, pielęgniarek i pacjentów, ale też architektom i specjalistom dostarczającym nowoczesne rozwiązania architektoniczne. O to, w jaki sposób oczekiwania zderzyć z twardymi realiami, zapytamy również przedstawicieli działów inwestycyjnych szpitali – zapowiada dr inż. arch. Piotr Springer, zastępca dyrektora Instytutu Architektury i Ochrony Dziedzictwa Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, ekspert m.in. Komisji Europejskiej w zakresie architektury medycznej.
Piotr Springer będzie moderatorem spotkania i prelegentem jego części poświęconej funkcjonalności i optymalizacji przestrzeni w szpitalach. O kwestiach komfortu, również akustycznego, pacjentów i personelu w kontekście możliwych zastosowań w Polsce opowie Maria Quinn, Global Concept Developer Healthcare Ecophon w Grupie Saint-Gobain. Maria przez ostatnią dekadę tworzyła higieniczne i zdrowe środowiska dźwiękowe w budynkach opieki zdrowotnej w krajach skandynawskich. Wcześniej była pielęgniarką specjalistyczną w opiece kardiologicznej. Uczestnicy listopadowego spotkania poruszą również wątek zrównoważonego rozwoju w zakresie budowy i modernizacji szpitali. Wprowadzi do niego Hubert Bukowski z Zielonej Koalicji dla Zdrowia. To platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora ochrony zdrowia w Polsce.
Wynikiem spotkania ma być identyfikacja wstępnych spostrzeżeń lekarzy, pielęgniarek i pacjentów oraz architektów, technologów medycznych i przedstawicieli działów inwestycyjnych jednostek medycznych, dotyczących pożądanej architektury szpitali. Organizatorzy zapewniają, że pierwsze wnioski w tym zakresie poznamy jeszcze w tym roku. Natomiast w 2025 r. będzie miała miejsce kontynuacja projektu.
O Saint-Gobain
Saint-Gobain to światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa. Tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Zobowiązanie Grupy wyraża się w jej celu nadrzędnym: „Making the world a better home”.
Źródło: informacja prasowa
Czytaj także: Ekologia i zrównoważony rozwój w szpitalnictwie – spojrzenie poza styropian i fotowoltaikę