Pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z użyciem izotopu Holm-166 - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z użyciem izotopu Holm-166

Do zabiegu radioembolizacji kwalifikują się pacjenci, u których nie można przeprowadzić leczenia operacyjnego. Są to zarówno chorzy na nowotwory pierwotne, czyli na raka wątrobowokomórkowego lub raka przewodów żółciowych, jak i nowotwory wtórne, czyli przerzuty.

W przypadku przerzutów, proces nowotworowy powinien być ograniczony do wątroby, ewentualnie dopuszczalne jest minimalne zajęcie innych narządów. Dodatkowo wykazana powinna być nieskuteczność dotychczasowego leczenia lub brak zakwalifikowania do innych terapiiwyjaśniła dr Justyna Rembak-Szynkiewicz, która również uczestniczyła wj operacji.
Kluczowa przy kwalifikacji do radioembolizacji jest zachowana wydolność narządowa wątroby i nerek oraz ogólna kondycja pacjentadodał trzeci członek zespołu lekarskiego, który przeprowadził zabieg, dr Przemysław Pencak.

Bezpieczeństwo zabiegu

W dotychczasowych badaniach klinicznych, m.in. HEPAR I, HEPAR II oraz HCC Dresden, potwierdzono, że stosowanie środka leczniczego z Holmem-166 jest bezpieczne. Skuteczność, czyli kontrolę choroby wyrażoną jako stabilny obraz lub zmniejszenie się guzów, wykazano w trzymiesięcznym okresie obserwacji u 64 proc. pacjentów. W przypadku przerzutów raka jelita grubego było to nawet 73 proc. W badaniu u pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym było to 90 proc. w półrocznym okresie obserwacji.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jako pierwszy w Polsce dołączył do grona europejskich i światowych instytucji, stosujących ten rodzaj leczenia. Zabieg u 45-letniego pacjenta z rakiem jelita grubego z przerzutami do wątroby został wykonany przez troje lekarzy w Pracowni Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, którym kieruje prof. dr hab. Barbara Bobek-Billewicz. Przebieg operacji nadzorował prof. Marnix Lam z Utrechtu.

W przygotowaniach do zabiegu brali także udział specjaliści z Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej – prof. dr hab. Daria Handkiewicz-Junak, dr Tomasz Olczyk, dr Michał Kalemba, dr Aneta Kluczewska-Gałka oraz anestezjolog dr Elżbieta Basek.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy