Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny Versius dlaszpitali.plPierwszy w Polsce robot chirurgiczny Versius

Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny Versius

opm-dlaszpitali-robot-chirurgiczny-versius
fot. materiały prasowe

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwszy ośrodek w Polsce podpisało umowę z firmą działającą w branży robotyki chirurgicznej CMR Surgical na zakup robota chirurgicznego nowej generacji Versius. Robot służy do wykonywania zabiegów chirurgii minimalnie inwazyjnej.

Dzięki zakupionemu robotowi chirurgicznemu, pacjenci i lekarze uzyskają dostęp do nowoczesnego i innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. Salve Medica zostanie również pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym prezentowany będzie robot Versius i gdzie szkolić się będą chirurdzy nie tylko z Polski, ale i z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dla CMR, kontrakt z Salve Medica to pierwszy krok w budowaniu komercyjnej obecności na polskim rynku.

Obecna na prezentacji nowo zakupionego robota, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: – Bardzo się cieszę, że Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym dostępny będzie robot chirurgiczny nowej generacji. Jako Miasto, chcemy tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju nowych technologii w różnych obszarach i staramy się, aby Łódź była ważnym punktem na polskiej mapie innowacji. Dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie najlepszym potwierdzeniem zasadności tych działań.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Versius pasuje do praktycznie każdej sali operacyjnej, bezproblemowo integrując się z istniejącą infrastrukturą szpitala. W sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie, a zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota, jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

System Versius umożliwia chirurgowi przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Średnica otworu, przez który operujący lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza ciała pacjenta wynosi zaledwie sześć milimetrów, czyli mniej więcej tyle ile ma ziarnko grochu. Dla pacjentów oznacza to szereg korzyści zdrowotnych: zmniejszenie krwawienia, redukcję bólu, minimalizację ryzyka infekcji oraz szybszą rehabilitację po zabiegu. W efekcie, pacjenci mogą skrócić swój pobyt w szpitalu i szybciej wrócić do codziennych zajęć, czy obowiązków zawodowych.

Z perspektywy zespołu chirurgicznego Versius jest ergonomicznym rozwiązaniem, które – dzięki obrazowi 3D w rozdzielczości HD oraz łatwemu sterowaniu narzędziami – pozwala zmniejszyć stres i zmęczenie operatora. Technologia umożliwia chirurgowi korzystanie tylko z takiej liczby ramion, jaka jest potrzebna do skutecznego przeprowadzenia konkretnego zabiegu. Skonstruowane są one w taki sposób, aby precyzyjnie odtwarzały ruchy ręki i ramienia operującego chirurga. Podczas wykonywania operacji, chirurg nie jest obecny przy stole operacyjnym, ale steruje robotem chirurgiczny za pomocą konsoli, mając do wyboru pozycję siedzącą lub stojącą. Niewielki rozmiar narzędzi, w które wyposażony jest Versius, pozwala lekarzowi operować z większą precyzją i chronić delikatne struktury anatomiczne.

Czytaj także: Popularność chirurgii robotycznej w Polsce wzrasta