Pierwszy taki zabieg w Polsce przeprowadzono w Katowicach - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwszy taki zabieg w Polsce przeprowadzono w Katowicach - dlaszpitali.pl

Pierwszy taki zabieg w Polsce przeprowadzono w Katowicach

opm-dlaszpitali-pierwszy-taki-zabieg-w-polsce
fot. GCM/FB

To był pierwszy taki zabieg w Polsce. Zespół specjalistów Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadził przezcewnikową implantację zastawki aortalnej przy użyciu innowacyjnego prowadnika SavvyWire.

22 lipca zabieg, pod kierownictwem kardiologa prof. dr hab. n. med. Wojciecha Wojakowskiego, przeprowadzili: kardiochirurdzy dr hab. n. med. Damian Hudziak i dr Łukasz Morkisz, anestezjolog dr n. med. Andrzej Bończyk, a także zespół techników i pielęgniarek. Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej odbyła się przy użyciu innowacyjnego prowadnika SavvyWire. Urządzenie pozwala na ciągłą ocenę hemodynamiki, czyli obciążenia lewej komory serca i szczelności implantowanej zastawki, oraz pomaga w podjęciu decyzji, czy są konieczne dodatkowe etapy zabiegu.

Nasz pacjent z rozsianą miażdżycą tętnic, zwapniałą chirurgiczną protezą zastawki aortalnej oraz trudnymi warunkami anatomicznymi, a konkretnie niskim odejściem pnia lewej tętnicy wieńcowej, leczony był metodą TAVI. Zastawkę wszczepiono przez tętnicę szyjną wspólną z jednoczasowym zabezpieczeniem tętnicy wieńcowej informuje Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca SUM.

Był to pierwszy taki zabieg w Polsce. Przypomnijmy, że lekarze z Poznania już od kilku tygodni operują z pomocą nowoczesnego monitora HemoSphere, wykorzystującego sztuczną inteligencję.

Źródło: Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. L. Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czytaj także: Prawie 3 mln zł na badania nad leczeniem dystrofii siatkówki