Pierwsza w Polsce transmisja na żywo operacji z użyciem robota da Vinci dlaszpitali.plPierwsza w Polsce transmisja na żywo operacji z użyciem robota da Vinci

Pierwsza w Polsce transmisja na żywo operacji z użyciem robota da Vinci

opm-dlaszpitali-transmisja-operacji-z-uzyciem-robota-da-vinci
fot. materiały prasowe

Po raz pierwszy w Polsce odbyła się na żywo transmisja zabiegów ginekologicznych z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. Miało to miejsce podczas XXV Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej w Zakopanem. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z warsztatów z robotem da Vinci. Wydarzenie skupiło uwagę ponad 200 lekarzy, wśród nich wybitne autorytety w dziedzinie ginekologii onkologicznej z Polski oraz z zagranicy.

Głównym celem konferencji było szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej wśród ginekologów, ginekologów onkologicznych oraz innych specjalistów z pokrewnych dziedzin. Analiza skomplikowanych przypadków medycznych w lekarskim gronie oraz podnoszenie kwalifikacji pod okiem ekspertów pozwala na szybsze oraz właściwe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie i lepszą opiekę nad chorymi. W trakcie konferencji po raz pierwszy w Polsce odbyła się transmisja na żywo zabiegu operacyjnego z zakresu ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci. Operację przeprowadził w krakowskim Szpitalu na Klinach wybitny operator systemu da Vinci, prof. dr hab. Radovan Pilka, specjalista w dziedzinie ginekologii.

Transmitowana operacja odbyła się w ramach realizacji projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki macicy i trzonu macicy dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, prowadzonego przez krakowski ośrodek. Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci wykonywane w Szpitalu na Klinach, są całkowicie bezpłatne dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu. Program stanowi szansę poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

Nowotwory ginekologiczne

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,3 tys. kobiet. I choć w ostatnich latach obserwujemy spadek zachorowalności i umieralności, statystyki w zakresie przeżyć wyglądają ciągle bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. Natomiast w przypadku raka endometrium obserwujemy stale rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, umieralność zaś ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 r. na raka trzonu macicy zachorowało ponad 6,6 tys. Polek.

– Nowotwory ginekologiczne można skutecznie leczyć. Aby ten cel osiągnąć ważna jest intensywna współpraca między środowiskami naukowymi, medycznymi i technologicznymi. Nasz projekt wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem. Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Do programu zgłaszają się kobiety z całej Polski oraz z zagranicy. Bardzo się cieszę, że te Panie, które już skorzystały z programu nie kryją swojej wdzięczności, zadowolenia z opieki i radości z życia – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu NEO Hospital, grupy prowadzącej Szpital na Klinach.

Czytaj także: Fundusze unijne w małopolskim Szpitalu na Klinach

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.