Pierwsza operacja usunięcia raka jelita grubego robotem da Vinci w łódzkim szpitalu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsza operacja usunięcia raka jelita grubego robotem da Vinci w łódzkim szpitalu - dlaszpitali.pl
Reklama

Pierwsza operacja usunięcia raka jelita grubego robotem da Vinci w łódzkim szpitalu

opm-dlaszpitali-Szpital-im.-kopernika-w-łodzi
fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Szpital_Mikolaja_Kopernika_Lodz.jpg

W poniedziałek (20.05) w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi wykonano pierwszą w województwie operację usunięcia raka jelita grubego przy użyciu robota da Vinci.

W Szpitalu im. Kopernika w Łodzi od 1,5 roku są wykonywane operacje robotyczne, ale do tej pory robot da Vinci stosowany był jedynie w urologii. Usunięcie nowotworu jelita grubego to skomplikowany zabieg i wymagał dłuższego przygotowania zespołu. W poniedziałek zoperowano w placówce pierwszych dwóch pacjentów z rakiem jelita grubego.

– To różnica, jak pomiędzy zrobieniem prawa jazdy na samochód, a pozyskaniem uprawnień do kierowania myśliwcem. Mamy dziesięciokrotne powiększenie, dzięki czemu każdy ruch jest dokładniejszy i pewniejszy. Ponadto, pacjenci po operacji mogą mieć mniejsze dolegliwości bólowe. Jest także większa szansa na to, że będą mieli mniej powikłań – mówi dr Mateusza Jęckowskiego, chirurg przeprowadzający operację przy użyciu robota da Vinci.

Lekarz podkreślał, że w pracy z robotem niwelowane jest drżenie rąk i praca jest precyzyjniejsza. Jest możliwość wykonywania takich samych ruchów, jakie można wykonywać ręką tylko w tym przypadku istnieje opcja dziesięciokrotnego powiększenie, a dzięki temu każdy ruch staje się dokładniejszy. W efekcie pacjenci po operacji mają mniej powikłań związanych z zaburzeniami układu moczowo płciowego lub pokarmowego.

Według specjalistów leczenie robotem jest opłacalne nie tylko dla pacjentów, ale także dla szpitala. Skraca czas pobytu pacjenta w placówce. W niektórych krajach takich, jak Szwecja, gdzie od lat wykonywane są operacje przy pomocy robota da Vinci, pacjent po zabiegu wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia. Tym samym są to mniejsze koszty dla szpitala.

Najlepszą profilaktyką raka jelita grubego jest regularne badanie. Lekarze zachęcają pacjentów do wykonywania ich regularnie. Takim badaniem jest kolonoskopia, która może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jeśli podczas badania lekarz wykryje polipy w jelicie grubym, to jest możliwość usunięcia ich oraz uniknięcia zachorowania na raka jelita grubego.

Od czerwca Szpital im. Kopernika w Łodzi planuje wykonywać zabiegi usunięcia nowotworu jelita grubego przy udziale robota raz w tygodniu.

Źródło: Radio Łódź

Czytaj też: Narodowy Instytut Kardiologii z ultranowoczesnym blokiem operacyjnym

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.