Pieniądze z KPO na zdrowie zagrożone przez coraz większe zadłużenie szpitali
Zadłużenie szpitali w 2023 r. urosło o 10 proc. w skali roku, a bez restrukturyzacji placówek pieniądze z KPO na zdrowie są zagrożone — podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Z nieopublikowanych jeszcze danych resortu zdrowia wynika, że zadłużenie szpitali na koniec 2023 r. wynosiło 22 mld zł, co oznacza wzrost długów o 10 proc. w ciągu roku.
Według „DGP” to właśnie zadłużenie szpitali może przeszkodzić w negocjacjach pieniędzy z KPO — 10 mld zł na inwestycje w sektorze zdrowia.
Może to oznaczać brak realizacji przełomowych kroków w postaci restrukturyzacji i modernizacji szpitali. Jak podaje dziennik, właśnie zdrowie jest najtrudniejszym tematem negocjacji, a pieniądze z KPO są w tym obszarze zagrożone.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna — cytowana przez gazetę — zapewniła, że „zrobi wszystko, byśmy otrzymali całość kwoty na rozwój szpitali”, deklarując jednocześnie, że nie będzie jej zgody na zamykanie małych, powiatowych placówek. Nie doprecyzowała jednak, czy będzie projekt ustawowy konkretnych zmian. Jednocześnie uczestnik negocjacji z Komisją Europejską powiedział „DGP”, że Komisja oczekuje właśnie takiego działania, a deklaracje, że będą audyty i rozmowy z samorządowcami nie wystarczą.
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który składa się z 55 inwestycji i 55 reform. Ma wzmocnić polską gospodarkę oraz sprawić, że będzie ona łatwiej znosić wszelkie kryzysy. Fundusze mają być zainwestowane m.in. w rozwój gospodarki, innowacje, środowisko, cyfryzację, edukację i zdrowie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP
Czytaj też: MZ chce zmian w obszarze kształcenia podyplomowego zawodów medycznych