„Oskar kardiologii” przyznany! Polskie Towarzystwo... - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl„Oskar kardiologii” przyznany! Polskie Towarzystwo... - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

„Oskar kardiologii” przyznany! Polskie Towarzystwo Kardiologiczne z prestiżową nagrodą

Wizjonerski system

Uhonorowany nagrodą KOS-Zawał (Kompleksowa Opieka nad Pacjentami po Zawale Serca) to program nowoczesnej opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Uruchomiony został 1 października 2017 roku i ma na celu zapewnienie pacjentom ciągłości procesu diagnostyki i leczenia kardiologicznego w okresie 12 miesięcy po przebytym zawale serca. KOS-zawał stanowi podstawę do prowadzenia nowatorskiej i nowoczesnej medycyny z wykorzystaniem telemedycyny, telekardiologii oraz telerehabilitacji.

„Rewaskularyzacja, elektroterapia, rehabilitacja i edukacja oraz ambulatoryjna opieka specjalistyczna to cztery elementy, na których opiera się program KOS-Zawał. To nowoczesny program, pozwalający na poprawę jakości opieki nad pacjentami po zawale serca. Pierwsze wyniki wskazują, że pacjenci objęci opieką w ramach systemu KOS-Zawał, nie tylko są zadowoleni z jakości opieki medycznej, ale co jeszcze ważniejsze, rzadziej umierają” wyjaśnia prof. Piotr Jankowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

KOS-Zawał to nowoczesny i spójny system, który pozwala na poprawę jakości opieki nad pacjentami po zawale serca i efektywniejsze wydawanie publicznych środków. O realizacji danej procedury w programie, w tym o jej terminie, decydują wyłącznie względy merytoryczne, nie administracyjne. Eksperci zwracają uwagę, że KOS-Zawał ma cechy pozwalające na śmiałe wprowadzenie w Polsce zasad „Value Based Healthcare” (pol. opieka zdrowotna oparta na wartości).

„Doświadczenia śląskie związane z realizacją KOS-Zawał są bardzo dobre. Prowadziliśmy roczną obserwację 4 tysięcy pacjentów i dokonaliśmy wieloczynnikowej analizy, której wnioski są jednoznaczne: włączenie do programu zmniejsza o 1/3 śmiertelność chorych, nawet tych najbardziej obciążonych. Tymczasem w tym samym okresie obserwacji umierał co ósmy pacjent spośród chorych niewłączonych do programu. Niewątpliwie świadczy to o tym, że KOS-Zawał okazał się sukcesem i cieszę się, że zarówno program, jak i jego twórcy zostali docenieni nagrodą” podsumowuje prof. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Funkcjonowanie systemu KOS-Zawał przynosi wymierne korzyści zarówno pacjentom, jak i płatnikowi. Pacjentowi umożliwia skrócenie czasu upływającego od wypisu ze szpitala do wykonania pełnej rewaskularyzacji mięśnia sercowego (tzw. II etap rewaskularyzacji) i rozpoczęcia rehabilitacji oraz zwiększa dostęp do zabiegów elektroterapii. Program przynosi też korzyści płatnikowi dzięki możliwości analizy efektywności wydawanych pieniędzy poprzez wymóg sprawozdawania przez placówki, które zawarły z NFZ umowy na prowadzenie opieki koordynowanej, częstości osiągania wskaźników mających największy wpływ na rokowanie po zawale serca. Obecnie program realizowany jest w ponad 50 ośrodkach w 14 województwach.

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.