Oncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Oncofertility – płodność u pacjentek onkologicznych. Jak ją zabezpieczyć?

Oncofertility to nowy obszar medycyny łączący badania onkologiczne oraz reprodukcyjne. – Temat zabezpieczenia płodności u pacjentek onkologicznych coraz częściej pojawia się w zaleceniach towarzystw klinicznych, coraz częściej interesują się nim przede wszystkim pacjentki, ale i lekarze. Mimo, to odnoszę wrażenie, że w praktyce problem ten wymaga od nas zdecydowanie większej uwagi, tak by zapewnić chorym dostęp do informacji i realnej pomocypowiedziała dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics wyjaśniając, dlaczego akurat oncofertility zostało wybrane jako temat inaugurujący działalność Akademii Warsaw Genomics dla lekarzy.

Każda chora w wieku rozrodczym, która trafia do nas z rozpoznaną chorobą nowotworową otrzymuje propozycję zabezpieczenia płodności. Natychmiast po przedstawieniu jej planu terapeutycznego pacjentka wysyłana jest do specjalisty medycyny rozrodu. W czasie gdy czeka na przyjęcie na oddział chemioterapii lub chirurgii może zabezpieczyć płodność. To daje jej poczucie, że robi coś dla siebie w tym bardzo trudnym czasiepodkreśliła dr n. med. Joanna Kufel, onkolog ze Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

Prof. dr hab. n. med. Robert Spaczyński – konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i medycyny rozrodu zwrócił uwagę na kluczową rolę lekarzy onkologów: – Trzeba zdać sobie sprawę, że bez onkologa, który ma odpowiednią wiedzę, świadomość i chęci, nie ma żadnego procesu zachowania płodności. To jest pierwszy, najważniejszy punkt filtrujący i uświadamiający pacjentce możliwości oraz potencjalne konsekwencje poddania się tej procedurze bądź też jej zaniechania. Oczekiwanie większości onkologów jest takie, że pacjentka zakończy cały proces zachowania płodności w ciągu 2, maksymalnie 3 tygodni, co oznacza, że konsultacja u specjalisty rozrodu musi nastąpić 2-3 dni od przyjęcia planu leczenia onkologicznego.

Uczestnicy spotkania mówili także o negatywnym wpływie mutacji w genach BRCA na płodność. Nosicielki tych zwiększających ryzyko rozwoju niektórych nowotworów mutacji, które planują zostać matkami nie powinny odkładać decyzji zbyt długo. Zaleca się, by o założeniu rodziny i urodzeniu dzieci pomyślały w młodym wieku – do 35 roku życia. Takie rozwiązanie jest też optymalne z uwagi na możliwość planowania działań profilaktycznych. Pacjentki, które zakończą prokreację, mogą skorzystać z radykalnych form profilaktyki raka jajnika, czyli owariektomii.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy