Raport z inwestycji: Nowy Oddział Intensywnej Terapii w gdańskim UCK
Przeznaczenie oddziału
Na Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej UCK hospitalizowani są pacjenci od pierwszego dnia życia, aż do ukończenia 18 lat, wymagający pobytu na intensywnej terapii z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej lub wielonarządowej. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym znajduje się 6 klinik pediatrycznych: Klinika Neonatologii, Klinika Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży, Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, Klinika Neurologii Rozwojowej, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii. Do każdej z nich trafiają pacjenci, u których potencjalnie może pojawić się konieczność przeniesienia na oddział intensywnej terapii.
Nowoczesne wyposażenie
Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej został wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych. Do dyspozycji pacjentów są 4 regulowane łóżka pediatryczne wyposażone w materace przeciwodleżynowe, wagę oraz kołdry ogrzewające pacjenta, a także dwa nowoczesne inkubatory dla najmniejszych dzieci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sprezentowała Oddziałowi aparat do USG z głowicą do badań kardiologicznych, zaś darowizna przekazana w ramach Choinki Darczyńców Gazety Wyborczej sfinansowała zakup defibrylatora.
Opracowała redakcja na postawie materiałów UCK
Komentuje dr Dominik Meller, menadżer ds. rozwoju systemów monitorowania pacjentów,
Philips Polska sp. z o.o.

dr Dominik Meller
Wyposażenie Oddziałów Intensywnej Terapii Dziecięcej jest unikalne w systemie ochrony zdrowia, ponieważ oddziały te muszą być gotowe na przyjęcie zarówno najmniejszych, kilkumiesięcznych pacjentów, jak i nastolatków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie ich zaplecza technicznego. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu sprzętu dostosowanego do wszystkich kategorii wiekowych, o wielu możliwościach pomiarowych, wraz z szerokim zakresem akcesoriów o różnych rozmiarach. Natomiast profile ustawień aparatury dedykowane konkretnym grupom wiekowym zawierają dopasowane zakresy pomiarów życiowych oraz alarmów. Dodatkowo, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, dane zbierane za pomocą różnych urządzeń, takich jak kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, mogą być widoczne w systemie centralnego monitorowania, co ułatwia dostęp do informacji klinicznych pacjenta oraz wspomaga podejmowanie decyzji.