Nowe technologie w medycynie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowe technologie w medycynie - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Nowe technologie w medycynie

opm-dlaszpitali-nowe-technologie-w-medycynie
fot. iStock

Z badań wynika, że 52 proc. Polaków ma długotrwałe problemy zdrowotne, a ten trend rośnie – podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjne rozwiązania technologiczne realizowane dzięki wsparciu funduszy europejskich mogą lepiej chronić zdrowie oraz podnosić jakość życia.

Celem programów medycznych, wspieranych przez fundusze europejskie, jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które mają potencjał ratowania życia, zwiększenia komfortu pacjentów, a także przyczynienia się do postępu medycyny w Polsce. Jak wskazała PARP, są to m.in. technologie do nieinwazyjnego oznaczania poziomu glukozy w organizmie, urządzenia do wykrywania raka, ulepszone urządzenie do normotermicznej perfuzji organów oraz innowacyjna rurka gardłowa.

Profilaktyka cukrzycowa

Cukrzyca to choroba, która zagraża zdrowiu milionów ludzi na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2021 roku liczba chorych na cukrzycę wynosiła około 537 milionów, a prognozy na 2045 rok wskazują na wzrost tej liczby do ponad 780 milionów. W Polsce, zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, z chorobą zmaga się co najmniej 3 miliony osób.

Firma IQ BIOZOOM stworzyła rozwiązanie, które ułatwi codzienne funkcjonowanie diabetykom oraz osobom z problemami przedcukrzycowymi. Efektem ich pracy jest innowacyjne urządzenie, które umożliwia diabetykom monitorowanie stanu zdrowia i zarządzanie poziomem glikemii, a także stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Kolejny etap rozwoju tej technologii to opracowanie innowacyjnej na skalę światową metody pomiaru glukozy w ślinie człowieka z wykorzystaniem wytwarzanych technikami chemicznymi tranzystorów cienkowarstwowych.

Projekt został wsparty dofinansowaniem w wysokości prawie 1 miliona złotych. Środki na ten cel pochodziły z Funduszy Europejskich i zostały przyznane w ramach działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów” realizowanego z Programu Polska Wschodnia (POPW).

Wykrywanie raka z wydychanego powietrza

W Polsce jedynie 20 proc. przypadków raka płuc diagnozuje się we wczesnej fazie, co stanowi poważny problem zdrowotny. Aby poprawić tę statystykę, PARP zaangażowała się w projekt, który wykorzystuje innowacyjną metodę diagnozy – analizę oddechu przy użyciu spektroskopii laserowej.

Ta zaawansowana technika polega na przepuszczeniu światła lasera przez próbkę gazów pobranych od pacjenta. Dzięki odpowiednio dobranemu ciśnieniu i wielokrotnemu przepuszczeniu wiązki przez próbkę można wykryć związki chemiczne, które odpowiadają za chorobę, w tym raka płuc.

Dofinansowanie projektu obejmowało kluczowe etapy, takie jak projekt i budowa układu pneumatyki, przeprowadzenie badań przedklinicznych w celu potwierdzenia bezpieczeństwa korzystania z urządzenia, badania populacyjne dla określenia rozkładu stężenia badanych biomarkerów w populacji oraz badania kliniczne wśród osób z chorobami układu oddechowego, w tym z rakiem płuc, idiopatycznym włóknieniem płuc oraz chorobami obturacyjnymi. Całkowita kwota wsparcia wyniosła 557 143 zł.

Czytaj też: Terapie skojarzone i określone w czasie – przyszłość w leczeniu nowotworów

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy