Nowa toksykologia w Lublinie to jedyny taki ośrodek w makroregionie
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski uroczyście otworzyli budynek G, w którym funkcjonuje Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny. To jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia innymi niż pokarmowe.
Otwarcie budynku odbyło się 20 grudnia 2023. Obiekt został zmodernizowany w ramach Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) w projekcie pn. „Zwiększenie efektywności funkcjonowania Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie poprzez modernizację, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz jego wymianę”. Całkowita wartość projektu to 18,6 mln zł, z czego blisko 18,4 mln zł (99% wydatków kwalifikowalnych) to wsparcie z Funduszy Europejskich.
– Inwestycja, którą dzisiaj otwieramy, to dowód na to, że konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Oddajemy nowoczesny Oddział Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć, również te występujące po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi, bo trzeba nam pamiętać, że jesteśmy regionem rolniczym – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Świadczenia zdrowotne na europejskim poziomie
W wyniku modernizacji Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny zmienił swoją lokalizację w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Do tej pory znajdował się na V piętrze w Bloku C, gdzie na jednej kondygnacji sąsiadował z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc oraz innymi oddziałami. Teraz będzie przyjmował pacjentów w czterokondygnacyjnym bloku G o powierzchni użytkowej 3,2 tys. m2.
– Zmiana lokalizacji jest podyktowana koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnych – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.
Zakres inwestycji obejmował m.in.:
- utworzenie oddzielnej, monitorowanej Izby Przyjęć przeznaczonej dla pacjentów Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego;
- utworzenie Izolatki w Izbie Przyjęć umożliwiającej obserwację pacjenta;
- utworzenie sześciołóżkowej sali dla pacjentów toksykologicznych leczonych w Izbie Przyjęć (sala ma być wyposażona w przewody tlenowe);
- utworzenie Pracowni Hiperbarii Tlenowej;
- monitoring sal intensywnych z centralą monitorującą na każdym piętrze;
- utworzenie stanowiska dializacyjnego;
- utworzenie drugiej Pracowni Echokardiograficznej (w tym przezprzełykowej)
z osobnymi salami do dezynfekcji sond przezprzełykowych; - utworzenie Pracowni prób wysiłkowych i Pracowni do badań holterem;
- utworzenie gabinetu USG;
- utworzenie gabinetu psychologa/psychiatry;
- utworzenie sali pobytu dziennego;
- utworzenie pomieszczenia z przeznaczeniem na ośrodek informacji toksykologicznej;
- utworzenie łazienek dla osób z niepełnosprawnością na każdym piętrze.
Dodatkowo w projekcie zakupiono sprzęt i wyposażenie dla Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego m.in.: kardiomonitory z centralami, defibrylatory, pompy strzykawkowe, echokardiografy, aparat EKG 12-kanałowy, respiratory. Oprócz tego na wyposażeniu oddziału znalazły się również: komora hiperbaryczna, waga najazdowa do łóżek, waga elektroniczna z BMI, analizator parametrów krytycznych oraz aparat do masażu serca.
Wsparcie kardiologiczne dla osób po zatruciach
Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny, będący jednym z dziesięciu Ośrodków Ostrych Zatruć w Polsce, będzie hospitalizował osoby pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, jak również dzieci poniżej 18. roku życia z objawami zatrucia. Nowoczesny i funkcjonalny Oddział pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenie pacjentów z całego regionu.
Oddział dysponuje 50 łóżkami, a kadrę lekarską tworzy 16 starszych asystentów i ok. 20 rezydentów. Niebagatelną część pracy stanowi opieka ambulatoryjna świadczona przez lekarzy w poradni kardiologicznej, toksykologicznej i nadciśnienia tętniczego. Najczęstsze rozpoznania kardiologiczne to niewydolność serca, migotanie przedsionków, przewlekły zespół wieńcowy, wady serca czy nadciśnienie tętnicze, czyli typowe schorzenia cywilizacyjne, których epidemia z roku na rok narasta.
– Przy zatruciach i innych schorzeniach toksykologicznych często dochodzi również do innych chorób towarzyszących, szczególnie kardiologicznych, dlatego na oddziale pracują zarówno specjaliści z zakresu toksykologii, jak i kardiologii. Liczba leczonych pacjentów utrzymuje się od lat na wysokim poziomie. Hospitalizowane są m.in. osoby w stanie zagrożenia życia pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, zatrute alkoholami niespożywczymi i alkoholem etylowym, środkami ochrony roślin, tlenkiem węgla – twierdzi dr n.med. Jarosław Szponar, kierownik Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologiczny WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Ponadto oddział prowadzi całodobową informację toksykologiczną telefoniczną, zarówno dla innych szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych, jak i dla osób prywatnych, co znacznie poprawia dostęp do specjalistycznej opieki i redukuje koszty systemowe ponoszone na ochronę zdrowia w tym zakresie. Z informacji, konsultacji i wsparcia leczniczego korzystają wszystkie szpitale i SOR-y makroregionu, w tym Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.
Korzyści dla regionu
Znajdujący się w strukturach szpitala Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny to jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia. Mieszkańcy województwa lubelskiego będą korzystać z opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a personel szpitala pracować w funkcjonalnych i nowoczesnych pomieszczeniach. Szacuje się, że z usług Oddziału skorzysta rocznie 1800 osób.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Lubelski WOMP przeszedł gruntowną modernizację