Nowa toksykologia w Lublinie to jedyny taki ośrodek w makroregionie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowa toksykologia w Lublinie to jedyny taki ośrodek w makroregionie - dlaszpitali.pl

Nowa toksykologia w Lublinie to jedyny taki ośrodek w makroregionie

opm-dlaszpitali-toksykologia-lublin
fot. materiały prasowe

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski uroczyście otworzyli budynek G, w którym funkcjonuje Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny. To jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia innymi niż pokarmowe.

Otwarcie budynku odbyło się 20 grudnia 2023. Obiekt został zmodernizowany w ramach Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL) w projekcie pn. „Zwiększenie efektywności funkcjonowania Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie poprzez modernizację, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz jego wymianę”. Całkowita wartość projektu to 18,6 mln zł, z czego blisko 18,4 mln zł (99% wydatków kwalifikowalnych) to wsparcie z Funduszy Europejskich.

Inwestycja, którą dzisiaj otwieramy, to dowód na to, że konsekwentnie podnosimy jakość i zakres usług medycznych dla pacjentów z województwa lubelskiego. Oddajemy nowoczesny Oddział Toksykologiczno-Kardiologicznego, który będzie leczył wszystkie przypadki zatruć, również te występujące po zatruciach różnymi substancjami chemicznymi, bo trzeba nam pamiętać, że jesteśmy regionem rolniczym podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Świadczenia zdrowotne na europejskim poziomie

W wyniku modernizacji Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny zmienił swoją lokalizację w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Do tej pory znajdował się na V piętrze w Bloku C, gdzie na jednej kondygnacji sąsiadował z Oddziałem Alergologii i Chorób Płuc oraz innymi oddziałami. Teraz będzie przyjmował pacjentów w czterokondygnacyjnym bloku G o powierzchni użytkowej 3,2 tys. m2.

Zmiana lokalizacji jest podyktowana koniecznością zwiększenia powierzchni całego oddziału, w celu optymalizacji warunków dla prowadzenia działalności. Dodatkowo usytuowanie oddziału w odrębnym, niezależnym budynku zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Ma to związek ze specyfiką oddziału, na który często trafiają osoby pobudzone, będące pod wpływem substancji psychoaktywnychmówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie.

Zakres inwestycji obejmował m.in.:

  • utworzenie oddzielnej, monitorowanej Izby Przyjęć przeznaczonej dla pacjentów Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego;
  • utworzenie Izolatki w Izbie Przyjęć umożliwiającej obserwację pacjenta;
  • utworzenie sześciołóżkowej sali dla pacjentów toksykologicznych leczonych w Izbie Przyjęć (sala ma być wyposażona w przewody tlenowe);
  • utworzenie Pracowni Hiperbarii Tlenowej;
  • monitoring sal intensywnych z centralą monitorującą na każdym piętrze;
  • utworzenie stanowiska dializacyjnego;
  • utworzenie drugiej Pracowni Echokardiograficznej (w tym przezprzełykowej)
    z osobnymi salami do dezynfekcji sond przezprzełykowych;
  • utworzenie Pracowni prób wysiłkowych i Pracowni do badań holterem;
  • utworzenie gabinetu USG;
  • utworzenie gabinetu psychologa/psychiatry;
  • utworzenie sali pobytu dziennego;
  • utworzenie pomieszczenia z przeznaczeniem na ośrodek informacji toksykologicznej;
  • utworzenie łazienek dla osób z niepełnosprawnością na każdym piętrze.

Dodatkowo w projekcie zakupiono sprzęt i wyposażenie dla Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego m.in.: kardiomonitory z centralami, defibrylatory, pompy strzykawkowe, echokardiografy, aparat EKG 12-kanałowy, respiratory. Oprócz tego na wyposażeniu oddziału znalazły się również: komora hiperbaryczna, waga najazdowa do łóżek, waga elektroniczna z BMI, analizator parametrów krytycznych oraz aparat do masażu serca.

Wsparcie kardiologiczne dla osób po zatruciach

Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny, będący jednym z dziesięciu Ośrodków Ostrych Zatruć w Polsce, będzie hospitalizował osoby pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, jak również dzieci poniżej 18. roku życia z objawami zatrucia. Nowoczesny i funkcjonalny Oddział pozwoli na prowadzenie profesjonalnej diagnostyki oraz leczenie pacjentów z całego regionu.

Oddział dysponuje 50 łóżkami, a kadrę lekarską tworzy 16 starszych asystentów i ok. 20 rezydentów. Niebagatelną część pracy stanowi opieka ambulatoryjna świadczona przez lekarzy w poradni kardiologicznej, toksykologicznej i nadciśnienia tętniczego. Najczęstsze rozpoznania kardiologiczne to niewydolność serca, migotanie przedsionków, przewlekły zespół wieńcowy, wady serca czy nadciśnienie tętnicze, czyli typowe schorzenia cywilizacyjne, których epidemia z roku na rok narasta.

Przy zatruciach i innych schorzeniach toksykologicznych często dochodzi również do innych chorób towarzyszących, szczególnie kardiologicznych, dlatego na oddziale pracują zarówno specjaliści z zakresu toksykologii, jak i kardiologii. Liczba leczonych pacjentów utrzymuje się od lat na wysokim poziomie. Hospitalizowane są m.in. osoby w stanie zagrożenia życia pod wpływem substancji psychotropowych, dopalaczy, zatrute alkoholami niespożywczymi i alkoholem etylowym, środkami ochrony roślin, tlenkiem węglatwierdzi dr n.med. Jarosław Szponar, kierownik Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologiczny WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ponadto oddział prowadzi całodobową informację toksykologiczną telefoniczną, zarówno dla innych szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych, jak i dla osób prywatnych, co znacznie poprawia dostęp do specjalistycznej opieki i redukuje koszty systemowe ponoszone na ochronę zdrowia w tym zakresie. Z informacji, konsultacji i wsparcia leczniczego korzystają wszystkie szpitale i SOR-y makroregionu, w tym Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Korzyści dla regionu

Znajdujący się w strukturach szpitala Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny to jedyny ośrodek toksykologiczny w makroregionie leczący osoby z objawami zatrucia. Mieszkańcy województwa lubelskiego będą korzystać z opieki zdrowotnej na europejskim poziomie, a personel szpitala pracować w funkcjonalnych i nowoczesnych pomieszczeniach. Szacuje się, że z usług Oddziału skorzysta rocznie 1800 osób.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Lubelski WOMP przeszedł gruntowną modernizację

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.