Diagnostyka nowotworów dla niemal 900 kobiet - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDiagnostyka nowotworów dla niemal 900 kobiet - dlaszpitali.pl

Niemal 900 kobiet skorzystało z diagnostyki nowotworów

opm-dlaszpitali-GE-healthcare
fot. materiały prasowe

W 15 miejscowościach województw śląskiego i opolskiego blisko 900 kobiet przeszło badania mammograficzne, wideodermatoskopowe oraz USG w mammobusie GE HealthCare. Diagnostyka nowotworów złośliwych odbywała się między 31 maja a 23 czerwca m.in. w Chorzowie czy Opolu. W tym czasie wykryto w sumie 70 przypadków podejrzanych zmian.

Mobilna klinika GE HealthCare po raz kolejny wyruszyła w trasę po polskich miastach i wsiach. Wszystko po to, by umożliwić kobietom bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka piersi. Podczas Women’s Health Mobile Roadshow 2024 takim badaniom poddało się prawie 900 kobiet. Największym zainteresowaniem cieszyła się wideodermatoskopia, czyli analiza powierzchni skóry i jej zmian, a także badania mammograficzne. Wykryto w sumie 70 podejrzanych przypadków (niecałe 8%).

Według statystyk rak piersi to najczęściej występujący wśród Polek nowotwór złośliwy – zmaga się z nim co czwarta pacjentka onkologiczna1. Każdego roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet. W samym 2021 r. zmarło na niego 6 406 pacjentek2. Tylko co piąte rozpoznanie raka piersi przypada na wczesne stadium zaawansowania choroby3, ułatwiające skuteczną terapię.

Wczesna diagnoza raka piersi zmniejsza ryzyko śmierci nawet o 25-30%, dlatego ważne są regularne badania i profilaktyka w tym kierunku. Ten nowotwór wykryty na początkowych etapach skutecznie poddaje się terapiom. W GE HealthCare zachęcamy więc kobiety do korzystania z nowoczesnych metod diagnostycznych oraz zwiększamy dostępność badań. To już trzecia edycja inicjatywy Women’s Health Mobile Roadshow, podczas której Polki mogły wykonać badania z wykorzystaniem zaawansowanych technologii w komfortowych warunkach mammobusamówi Grażyna Rubiś-Liolios, dyrektor generalna na Polskę, Litwę, Łotwę i Ukrainę w GE HealthCare.

Women’s Health Mobile Roadshow to projekt, podczas którego mobilna klinika GE HealthCare odbywa tournée po Europie, by zwiększyć dostępność profilaktyki na najwyższym poziomie. W tym roku wśród odwiedzonych krajów po raz kolejny znalazła się Polska. Z innowacyjnych technologii z obszaru obrazowania medycznego i diagnostyki onkologicznej mogły skorzystać mieszkanki 15 miast województw opolskiego i śląskiego: Opola, Moszny, Krapkowic, Niemodlina, Dobrodzienia, Kupy, Brzegu, Grodkowa, Namysłowa, Prudnika, Głuchołazów, Nysy, Branic, Kietrzu i Chorzowa.

1. Krajowe profile dotyczące nowotworów 2023, Komisja Europejska ↩︎
  2. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2021 roku, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie, Warszawa 2023 ↩︎
  3. nfz.gov.pl, 20.10.2023 ↩︎

Źródło: informacja prasowa