Niektóre zawody medyczne – projekt ustawy
Ustawiczny rozwój zawodowy
Ustawa na wzór regulacji dotyczących innych zawodów medycznych wprowadza obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego oraz określa jego formy. Zgodnie bowiem z art. 16osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy, może być realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe.
Osoba wykonująca zawód medyczny ma prawo do stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo w ramach kształcenia podyplomowego w:
- szkoleniu specjalizacyjnym,
- kursie kwalifikacyjnym.
Szkolenie specjalizacyjne odbywa się na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 1297). Kurs kwalifikacyjny ma na celu uzyskanie przez osobę wykonującą zawód medyczny dodatkowej wiedzy i umiejętności zawodowych do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych. Kurs kwalifikacyjny odbywa się na podstawie programu kształcenia przewidzianego dla danego zawodu medycznego. Program kursu kwalifikacyjnego opracowuje oraz aktualizuje, zgodnie z postępem wiedzy, zespół ekspertów powołany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Ustawa poza formami kształcenia podyplomowego określa też możliwe formy doskonalenia zawodowego. Bowiem w świetle omawianego projektu osoba wykonująca zawód medyczny ma mieć obowiązek doskonalenia zawodowego, realizowanego w następujących formach:
- kurs doskonalący,
- samokształcenie.
Zakres doskonalenia zawodowego [...]